En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Mide Kalp Kadar Önemli

Mide Kalp Kadar Önemli

Kadim hekimler yeme içme hususunda oldukça dikkatli davranmışlardır.Hastalarına beslenme konusunda oldukça doyurucu ve bilgilendirici tavsiyelerde bulunurlardı.Özellikle Osmanlı hekimleri beslenme konusunda modern tıbbın yeni keşfetmeye başladığı bir çok bilgiyi o zamanlar da bulmuşlardı.

Günümüz insanın çok dikkat etmediği ve dikkat ederse bir hastalıktan kurtulacağı reçeteleri aşağıya belirtiyoruz inşallah bu kurallara dikkat edelim sevdiklerimizle daha sağlıklı bir ömür geçirelim.

Eski hekimler çok yeme içmenin zararlarına binlerce kez değinirler. Günde en ideal olanın sabah ve akşam olmak üzere iki öğün yemek olduğunu söylerler. Bir yemeği yedikten sonra yemek yemeniz için en az 4 saat geçmesi gerektiğini söylerler. “Yemek üzere yemek cinayettir” derler. Yemeğe başladığımız anda hazım başlıyor. Bu sebeple yemek hızlıca yenmeli ve sonrasında mümkünse su dahi içilmemelidir. Mideye kalp kadar önem verirler. Eski tıbba göre yediğiniz yiyeceklerin kalitesi sadece vücudunuzu değil, düşüncelerinizi de etkiler. Bu sebeple yemeği çok dikkatli ve az yemek lazım. Çok çeşitli asla istemezler. Mesela yumurtanın yanında peynir, balığın yanında yoğurt asla yenmez. Farklı proteinleri yan yana almazlar.

“Şunları şunlarla yemeyin” diye çok net olarak söylenir. Birtakım yemekler, örneğin koyun eti ekşilerle yenmez. Mümkün olduğu kadar çorba içerler. Hangi mevsimlerde ne yenilecek ona da çok önem verilir. Bütün gıdaları ayırmışlardır, hangisi yazın, hangisi kışın, ilkbahar ve sonbaharda yenecektir, bunları belirtmişlerdir. Yazın sıcak olduğu için yoğurt, salatalık, marul gibi serin nitelikli gıdalar, meyvelerden az şekerli olanlar, kışın ise yağlı yiyecekler tercih edilir.

Ayrıca çocukların, yaşlıların, genç erkeklerin ve kadınların yiyeceği gıdalar da farklıdır. Çok ağır yiyecekler çocuklara yedirilmez. Mümkün olduğunca hafif gıdalar azar azar yedirilir. Yemeğe başlamadan önce ve yemeği bitirirken bir parça tuz yemek de hazmı kolaylaştırması açısından önemlidir. Ama bugünkü rafine tuz asla değil. Göller ve denizler kirlendiği için artık kaya tuzundan başkasına güvenilmiyor. Ve bunlar bizden çok uzak değil. Hepsi de bildiğimiz şeyler. Eğer biraz dikkatle etrafınıza bakarsanız hâlâ kalmıştır.

Bu kurallar uyulması gerekip te uyulmayacak kurallar değil,biraz dikkat ettiğimiz de yanlış olan yaşam tarzımızı da düzeltmiş oluruz.Zamanla bu uygulamalar bizim için sıradanlaşacak ve hayat tarzı haline gelecektir.

 

08 Ocak 2014
233 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?