En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi
Normal Doğum

Normal DoğumHamileliğin sonuna doğru rahimde düzenli olarak zayıf kasılmalar meydana gelir. Yukarıdan aşağıya doğru dalgalanmalar halindeki bu kasılmalar giderek artar ve rahim ağzının açılarak bebeğin doğum kanalına itilmesine neden olur. Doğumun başında 20 – 30 dakikada bir görülen bu kasılmalar gittikçe artar ve rahim ağzı genişler.

Doğumun herhangi bir aşamasında bebeğin, içinde bulunduğu su kesesi kendiliğinden yırtılabilir. Yırtılan kesedeki sıvı kısmen boşalır ve bebeğin başı çıkış kanalına sıkıca yerleşir. Rahim kasılmaları daha sıklaşarak 2 – 3 dakikada bir görülmeye başlar ve rahim ağzı, doğumun son aşamasında 10cm lik genişliğe ulaşır.

Rahimde dolaşan kanın art arda şiddetli kasılmalarla azalmasıyla bebekteki oksijen yetersizliği de artar. Böylece bebek, hayatta kalmak için, dışarı doğru hareket mecburiyetine düşer. Günümüzdeki, doğumda bebeğin başının kolayca çıkabilmesi ve yırtık olmaması için vajina ile makat arasındaki kasların kesilmesi doğumu kolaylaştırmasına karşın bebeğin psikolojisi açısından son derece yanlıştır. Normal doğumda bebeğin gösterdiği mücadele, kişiliğinin, karakterinin oluşmasında ve psikolojisinde önemli rol üstlenir.

Mücadelesiz, zahmetsiz doğan bebek, dünyaya gelmesinin değerini anlayamaz, özgüven eksikliği ile kendini değersiz hisseder.

13 Eylül 2012
598 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?