En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Panik Atak Nedir ?Çeşitleri Nelerdir?

Panik Atak Nedir ?Çeşitleri Nelerdir?

Panik atak, aniden ortaya çıkan ve genellikle on dakika içinde doruk noktasına ulaşan, ayrı bir yoğun korku ya da rahatsızlık duyma dönemidir.

Panik Atak Çeşitleri

Üç farklı tür panik atak türü vardır. Bunlardan ilki spontan panik ataklardır. Bu tür panik ataklar, gün içerisinde hiç beklenmedik bir anda ve hiç beklenmedik bir yerde ortaya çıkarlar. Panik bozukluğunda görülen panik ataklar bu türdendir.

İkincisi, durumsal panik ataklandır. Bu tür panik ataklar, hemen hemen değişmez bir şekilde, kişi atağı tetikleyen bir durumla karşılaştığında ya da böyle bir karşılaşma olasılığı hissettiğinde bile ortaya çıkmaktadır. Örneğin, sosyal fobik bir kişinin topluluk önünde bir konuşma yapacağı sırada ya da hayvan fobisi bulunan bir kişide korktuğu hayvanı gördüğünde ortaya çıkan panik atağı bu türdendir. Duruma bağlı panik ataklar, sosyal fobi, özgül fobi, travma sonrası stres bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk ve uyku terörü gibi durumlarda görülebilir.

Üçüncü olarak, durumsal olarak yatkınlık gösterilen panik atak ise belirli bir durumda ortaya çıkma eğilimi gösterir, fakat belirli durumlarda her zaman panik atak ortaya çıkması şart değildir; ayrıca öyle bir durumla karşılaşıldığında hemen panik atak gelişmesi de gerekmez. Örneğin, bir kişide özellikle araç kullanırken panik atak olabilir. Ancak bu kişide bazen araç kullanırken bu tür bir atak oluşmayabilir.

Panik Atak Ne Zaman Başlar ?

Panik bozukluğundan yakınan çoğu kişide ilk panik atağı genellikle erken erişkinlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Ancak nadir olsa da panik ataklar çocukluk döneminde ya da 45 yaşından sonra da gelişebilir. Özellikle panik atağın ilk kez 45 yaşından sonra ortaya çıktığı kişilerde, bedensel hastalıkların (örneğin, kan şekeri düzeyinin çok düşük olması, tiroid hormonlannın aşırı miktarda salgılanması gibi…) mutlaka ayırt edilmesi gerekmektedir.

Panik Atak Ne Kadar Sürer ?

Panik atakta belirtiler, ortaya çıktıktan saniyeler sonra ya da birkaç dakika içerisinde doruğa ulaşır. Panik atak genellikle 5-10 dakika ile 20-30 dakika arasında sürer. Bir saat ya da birkaç saat süren ataklar son derece nadirdir.

20 Ocak 2014
217 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?