En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Risale-i Nur Nasıl Bir Eserdir-2

Risale-i Nur Nasıl Bir Eserdir-2

Bismillahirrahmanirrahim.

… Risale-i Nur Nasıl Bir Eserdir-1 adlı ilk yazımızda, bu eserlerin muhteviyatından, küfre karşı, küfrün yıkılması adına verdiği mücadeleden, mücadele metodundan bahsetmiştik.

Hakikaten Üstad Hazretlerine çeşitli zaman ve mekanlarda değişik şekillerde ama aynı içerikte sorular soruluyor. sorulan soruların genel olarak içeriği şu şekildedir. “daha öncede değişik alimler, değişik isimlerle Kur’an tefsiri yazmışlar. ama hiçbirisi risale-i nurlar kadar etkili olamamış. Sebeb-i Nedir? veya yazılan eserlerin birkaç tanesi bile insanların imanını kurtarmak ve kuvvetlendirmek noktasında yeterli olurken, neden hala telife devam ediyorsun?”

Bu tür sorulara Üstad Bediüzzaman Hazretleri (r.a) şu minvalde cevap vermektedir. risale-i nurların metodu farklıdır. ilk yazımızda değindiğimiz gibi cehalletten gelen itirazların izalesi kolay oluyordu, ama medeniyetten gelen itirazların izalesi kolay olmuyordu. onun için medenlere galebe icbar ile değil ikna ile olur diyordu. bu da imani meseleleri akla ve mantığa uygun olarak delilleri ile ispat ederek mümkün olur. Bir bakıma Üstad, bunu ima edercesine “biz ehli haliz, namzedi istikbaliz. tasvir ve tezyini müddea aklımızı işba etmez, bürhan isteriz” demektedir.

Diğer yandan Üstad, risale-i nur eserlerinin kıymetini ve ehemmiyetini, yaptığı işlevi anlatırken de şu cümleleri sarfetmektedir. ” risalei- nur küçük bir haneyi tamire çalışmıyor. islamiyet denilen ve dağlar büyüklüğünde taşları bulunan muhit bir kal’ayı tamire çalışıyor “. Risale-i nur Kur’anın malıdır. Kur’an ise arşı azamla bağlıdır diyerek, eserlerin telif edilmesinde Kur’an dışında hiçbir kaynaktan yaralanılmadığını da anlatmaktadır bir bakıma. Bu eserler ilhamen yazdırılmıştır zaten. Savaş meydanlarında, at sırtında, dağ başında, bağda vs. değişik yerlerde yazılmıştır. Çilelerle dolu bir hayatın mahsulüdür. Yüzlerce mahkeme didik didik aradığı halde içerisinde cezay-ı mucip birtek cümle dahi bulamamıştır.

İctimai hayatta asayişi temin eden bir eser olmuştur. cinayetten hapse giren bir vatandaşı; “tahta kurusunun öldürülmesi caiz midir” diye soracak kadar yumuşak kalpli bir iman sahibi yapmıştır…..  devamı gelecek inşaallah.

Maesselam…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?