En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘alternatif’ müjde…

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘alternatif’ müjde…

Bakanlık bünyesinde hazırlanan yeni yönetmelik seneye uygulanacak. Artık hastalar gittikleri hastanelerde akupunktur, hipnoz, refleksoloji ve ozon tedavisi gibi alternatif tıp uygulamalarından faydalanabilecek.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde alternatif tıp hizmeti başlıyor. Sağlık Bakanlığı akupunktur, kupa tedavisi (hacamat), hipnoz, hirudoterapi, refleksoloji, ozonla tedavi uygulamalarıyla ilgili yönetmelik hazırladı. Uygulama yeni yılda başlayacak. Hazırlanan yönetmelik çerçevesinde eğitim çalışmaları başlatıldı. Görev yapacak hekimler eğitime alınıyor.

41 BAŞLIK BELİRLENDİ

Sivas Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri İbrahim Ethem Özsoy, “Geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamaları çalışmaları tamamlandı. Çalışmalar sırasında ülkemizde sahada yapılan uygulamalar değerlendirilerek 41 başlık belirlendi. Belirlenen bölümlerle ilgili çalışmaları hekimler yapacak. Diğer sağlıkçılar doktorla birlikte hareket edecek. Uygulamaların bedeli SGK kapsamında ödenmeyecek.” dedi. Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarının ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak kullanıldığını kaydeden Özsoy, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarında, ülkelerin çoğunluğunda özellikle Avrupa ve Amerika’da kanun ve yönetmeliklerle çerçevesi çizilmiş, uygulayıcılar ve uygulama alanlarının belirlenmiş olduğunu kaydetti.

HEKİMLER EĞİTİLİYOR

Uzun çalışmalar sonunda mevzuata son şeklinin verildiğini ifade eden Özsoy, uygulamalarının yönetmeliklerle çerçevesinin çizildiğini söyledi. Özsoy, Bakanlık ve bağlı kurumlar ile bunlara bağlı taşra teşkilatında görev yapan ilgili personele hizmet içi eğitimler verilmeye başlandığını alternatif tıp ile ilgili belirlenen hekimlerin bu eğitimlere katılarak belgelendirileceğini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak:malatyagüncel

28 Aralık 2013
278 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. hurıye kabaca dedi ki:

    mıllı eğitim bakanlığına bağlı 608 saatlık eğitimi almış 10 yıllık deneyımle bizler nolcaz sağlık bakanliğının bizim gibi insanları bu alanda gözetmelerı gerekmiyomu hastanelerde doktorlarla bırlıkte çalışa bileceğimizi düşünüyorum

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?