En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

SAĞLIKLI KEMİKLER İÇİN ALMANIZ GEREKEN 10 GIDA

SAĞLIKLI KEMİKLER İÇİN ALMANIZ GEREKEN 10 GIDA

1-Yoğurt: Çoğu insan D vitaminini güneş ışığına maruz kalarak almaya çalışır, fakat yoğurt gibi bazı yiyecekler de D vitaminiyle güçlendirilmiştir. Bir kâse yoğurt günlük kalsiyum alımınız için eğlenceli bir yoldur. Özellikle evde mayaladığınız yoğurt daha sağlıklıdır.

2-Süt: En çok bilinen kalsiyum içerikli içecek süttür. 225 miligram yağsız süt 90 kaloridir ve günlük almanız gereken kalsiyum miktarının yüzde 30’unu karşılar. Daha fazla fayda için D vitaminiyle desteklenmiş olanları tercih edin. Sütü soslarda ya da tatlılarda da tüketebilirsiniz.

3-Peynir: Peynirde kalsiyum olması demek aşırı miktarda tüketmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Sadece 45 gram Çedar peyniri günlük kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 30’unu karşılıyor. Birçok peynirde çok az miktarda D vitamini vardır.

4-Sardalye: Bu küçük balıkta şaşırtıcı derecede bol miktarda D vitamini ve kalsiyum bulunuyor. Baş tarafındaki kılçıklar yüzünden fazla seveni olmasa da ızgarası oldukça lezzetlidir.

5-Yumurta: Günlük D vitamini ihtiyacınızın sadece yüzde 6’sını karşılayan yumurtayı bulmak çok hızlı ve kolaydır. İçindeki D vitaminin yumurtanın sarısında olduğunu unutmayın.

6-Ton balığı: Diğer yağlı balık olan ton balığı iyi bir D vitamini kaynağıdır. 85 gram konserve ton balığı 154 IU D vitamini içeriyor ve günlük ihtiyacınızın yüzde 39’unu karşılıyor.

7-Somon balığı: Bol miktarda Omega-3 yağ asidi içermesiyle ünlü olan somon balığının kırmızı türünün sadece 90 gramı D vitamini ihtiyacınızın yüzde 100’ünden fazlasını karşılar. Kalbiniz ve kemikleriniz için somon balığı tüketin.

8-Güçlendirilmiş tahıl: Cevizli, buğdaylı, tam tahıllı gevrekler günlük D vitamini ihtiyacınızın yüzde 25’ini karşılayabiliyor. Somon pişirmeye ya da güneşlenmeye vaktiniz yoksa tahıllar D vitamini almanın lezzetli bir yolu olabilir.

9-Koyu yeşil renkli sebzeler: Ispanak, karalâhana gibi yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumla doludur. Bir tabak pişmiş koyu yeşil yapraklı sebze günlük kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 25’inden fazlasını karşılıyor.

10-Portakal suyu: Bir bardak taze sıkılmış portakal suyu kalsiyum ve D vitamini içerir. Ayrıca güçlendirilmiş meyve suları birçok besin değerine sahiptir.

17 Kasım 2013
248 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?