En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sağlıklı yaşam için basit ve işe yarar 10 yöntem

Sağlıklı yaşam için basit ve işe yarar 10 yöntem

Sağlık günümüzün en önemli konusu. Google’da en çok aranan konulardan biri sağlıkla alakalı olanlar. Hepimiz sağlıklı olmak sağlıklı yaşamak istiyoruz. Gıdalarla ve modern hayatın getirdiği sağlık tehditleri sonucunda sağlıklı yaşam daha da fazla ihtiyaç duyulan bir kavram haline geldi.

Sağlıklı yaşam alışkanlıkları, zihinsel ve fiziksel olarak daha zinde olmamıza yardım ederek hayatın karşımıza çıkaracağı engellerle daha kolay başa çıkmamıza yardım eder. Kalp hastalıkları, aşırı şişmanlık, obezite, yorgunluk, depresyon, ve hatta saç ve ciltle alakalı problemleri de engeller.

Zamanın ruhu “Sağlıklı Yaşam”

Sağlıklı yaşamla ilgili mevzulardan, kendimizi yeni bir sürece sokma niyetlerinden yoruluyoruz bazen. Hep niyetleniyoruz da bir türlü hayata geçirmeye başlayamayoruz; sabah yürüyüşleri,spora başlamamk, pilatese başlamak, detokslar, başlayıp bitmeyen kürler… Hızlı hayatlarımız, zaman bulamamamız ve motivasyonumuzu yitirmemiz bizi sağlıklı yaşamla ilgili niyetlerimizi sürdürmekten alıkoyuyor.

Sağlıklı yaşamaya, spora, detoksa, küre, sabah koşusuna, akşam yürüyüşüne, merdivenleri yürümeye, sebze meyve yemeye başlamak için tarih belirlemek yerine yaşam rutinimizde birkaç küçük değişiklik yapmak arzu ettiğimiz uzun, sağlıklı ve aktif yaşama kavuşmamıza yardım edebilir.

Sağlıklı ve dinç olmayı nasıl başarıyorum?

Hiçbir zaman sağlıklı yaşam saplantılı biri olmadım. Zor diyet planları ya da aşırı idmanlar da bana göre değil.

Bununla birlikte, genetik ve bilinemeyen başka etkenlerin yanında yaşam biçimi olarak uyguladığım ve daha aşağıda sıraladığım yöntemler sayesinde;

  • Hemen hemen hiç ciddi sağlık problemi yaşamadım.
  • Hiç kilo problemim olmadı. Genellikle ideal kilomda ya da birkaç kilo üstünde ya da altında oldum.
  • Ve uzun yıllardır bildik anlamda spor yapmıyorum.
  • Uzun yıllardır kış gripleri dahil hiç hasta olmuyorum, genellikle dincim ve zihnim her zaman açık.
  • Geçenlerde yeni tanıştığımız bir hanımla sohbet ediyorduk.Hanım yeme bozukluğu olan oğlunu anlatıyordu. Oğlunun yaşını sordum sohbetin doğasına uygun bir şekilde. Hanımefendi: “Senden büyüktür belki de 33 yaşında dedi.” Burada söylemeye gerek yok ama yaşım hanımın tahmininin üzerinde.

Yaşam kalitenizi yükseltecek kendi denediğim ve faydasını tüm hayatımda gördüğüm, hiçbir zararı olmayan, uygulanması son derece kolay bazı yöntemleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Sağlıklı yaşam tavsiyeleri

1. Su için

En sevdiğim içecek su olduğu için benim en sevdiğim sağlıklı yaşam öğüdü. Su içmek diyorsam, gerçekten su için. Çay ve kola gibi sıvı tüketmek su içmek değildir. Elinizin altında her zaman su bulunsun ve onu tüketin. Güne bir büyük bardak suyla başlayın. Daha iyisi içine bir dilim limon koyduğunuz bir bardak su ile başlayın.

2. Gerinin

Yataktan kalkınca ilk iş derin nefesler eşliğinde kollarınızı gerin, bacaklarınızı gerin, boynunuzu gerin. Gerinmenin ne faydası var? Sabahları gerindiğinizde kan dolaşımı hızlanır ve kaslarınıza ekstra oksijen gider. Gerinmek uyanmanıza yardım ederek kaslarınızı yeni bir güne hazırlar.

3. Sigara içmeyin

Sigara halen kullanıyorsanız bırakmak için yardım alın. Daha önce sigarayı nasıl bıraktığımı ve bırakmak isteyenlerin işine yarayacak bazı tavsiyeleri paylaşmıştım.

Sigarayı bırakmak kolay değil ama dünyadaki en zor şey de değil. Sigaranın zararlarının hepimiz farkındayız.

Sigarayı bırakmak bıraktığınız anda sağlıklı yaşam kalitenizde fark edilir bir düzelmesağlar. Temiz kokmaya ve daha rahat nefes almaya başlarsınız.

5. Alkolü bırakın ya da azaltın

Alkolün psikolojik etkilerinin yanında fiziksel sağlığa özellikle karaciğere tahrip etkisi çok yüksektir. Dikkati dağıtan ve idrakı düşüren alkolle alakalı şiddet ve trafik kazalarında her yıl ciddi sayıda yaralanma ve ölüm olmaktadır.

Sıklıkla  mizah konusu yapılan alkolün şakaya alınacak bir yanı yoktur esasında.

3. Yürüyüş yapın

Egzersiz için genellikle vakit bulamayız. Vakit bulduğumuzda uygun bir salon bulamayız, salon bulsak tam bize göre olduğunu düşündüğümüz egzersizlerin aletini ya da hocasını bulamayız. Sorun değil! Yürüyün. Benim en sevdiğim, en keyif aldığım, bana en iyi gelen faaliyetlerden biri yürümek. Sadece yürümek için buluştuğum arkadaşlarım var benim. Biriyle yürürken sohbet etmek ilişkiyi geliştirir. Tek başına yürümek aklı sakinleştirir. Kilo dengelemeye kalp ve solunumla alakalı rahatsızlıkları önlemeye yardım eder. Bunlar da sağlıklı yaşam için son derece önemlidir.

6. Kendinize yeni aktiviteler bulun

Hem fiziksel hem de zihinsel olarak aktif olun. Yeni deneyimlere açık olun ve deneyimlediklerinizi hobiniz yapın. Hobi edinmek  stresi azaltır ve yaşamdan keyif almanıza yardım eder. Keza grup aktivitelerinde yer almanızı sağlayarak sağlıklı yaşam geliştirmenizi sağlar.

7. Sosyal olun

Çağımız ne yazık ki fiziksel teması zorlaştıran bir çağ.  Araştırmalar ise yalnız kişilerin daha sık hastalandıklarını göstermektedir. Arkadaşı olmayan kişiler daha fazla depresyona giriyorlar ve fiziksel olarak daha az aktifler. Arkadaşlık stresi azaltır ve hayattan neşe duymamıza yardım eder.

8. Doğru dürüst beslenin

Zor gibi görünse de aslında hepimiz bunun ne anlama geldiğini biliyoruz. Abur cubur seven biri olmama rağmen fast food ve kolalı içecekler hiçbir zaman favorim olmadı. Abur cubur tüketimimi de cipsler yerine kuruyemiş gibi atıştırmalıklarla dengeliyorum.

Sağlıklı yaşam için en önemli basamak sağlıklı beslenme alışkanlıkları. Beslenme konusunda neyi yeyip neyi yemeyeceğiniz konusunda kafanız karışıyorsa şöyle basit bir yöntem uygulayabilirsiniz; reklamı yapılıyorsa uzak durun. Şaka gibi ama doğru. Yüksek oranda katı yağ, tuz ve şeker içeren bisküviler, cipsler, şekerlemeler yerine taze meyve ve sebzeler, işlenmemiş çerezler tercih etmekte fayda var. Böylece zengin vitamin, mineral ve diğer faydalı besinleri alabiliriz.

9. İyi uyuyun

Sağlıklı yaşam için iyi bir uyku şart. Herkesin uyku süresi ihtiyacı farklı. Genellikle bir yetişkinin 7 saat uyuması normal sayılır. Akşam üstünüz uykulu olarak geçiyorsa muhtemelen uykunuzu almıyorsunuz. Yetersiz uyku konsantrasyon sorunlarına, unutkanlığa ve rahatsız bir modda olmanıza yol açar.

10. Meditasyon yapın

Sitemi takip edenler biliyor; her konuda önerilerim arasına mutlaka meditasyon yapmayı ekliyorum. Sahaja Yoga meditasyon tekniği ile hayatım her anlamda değişti.Sağlıklı yaşam tekniklerini uygulamamda da meditasyonun çok faydasını gördüm.

Sahaja Yoga ile bilinen anlamda mutluluk değil ama yaşadıklarımdan neşe duymayı ve bu neşenin içten geldiğini deneyimledim.

Hepimiz biliyoruz ki ‘Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” Öyleyse bütün devletimizi, servetimizi sağlığımız için harcamak zorunda kalacağımız duruma gelmeden bu işe yarayan ve hiç de pahalı olmayan teknikleri uygulayabiliriz. Sağlıklı yaşam için bir adım atın!

Bu tekniklerle ilgili en önemli nokta, her şeyde olduğu gibi istikrarlı bir şekilde yapılması, yani bunların bir yaşam biçimi haline gelmesi.

Sağlıklı günler!

 

Kaynak:hamiyetbayram

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?