En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sülük Tedavisi Nasıl Olur?

Sülük Tedavisi Nasıl Olur?

 

  • Sülüğün uygulanacağı bölgeye herhangi bir jel ,losyon veya ona benzer bir sıvı sürülmez. Tedavi edilecek bölge tedaviden önce mümkünse suyla ya da alkolle temizlenir. Alkole temizlenmişse tedaviye başlamadan önce yıkanır. Tedavi için hastanın derisi ılık olmalıdır. Bunun için de ılık su kullanılır.

  • Sülük tedavilerinde uygulanan metotlar: Şırınganın ucunu keserek deposuna sülük yerleştirilir. Hangi bölgeye uygulanacaksa şırınganın ucunu ısırması istenen bölgeye tutulur, ısırma işlemi gerçekleştikten sonra yavaşça şırınga alınır. Bu işlemden sonra şırınga atılır. Belirlenen noktaya sülüğü yerleştirmek için tahta kaşık kullanılması tavsiye olunur.
  • Sülüklerin başıboş dolaşmaları, 1 cm lik alana sargı bezi kullanarak bir nevi bariyer kurarak engellenebilir.
  • Sülüğün başı tedavi edilecek yere yönlendirilir. Çabuk ısıracaktır ama ısırmıyorsa kullanılmamış enjektör ignesi, ısırılması istenen bölgeye hafifçe batırılarak kan akması sağlanır. Sülük kanın olduğu yere gelip ısıracaktır. Eğer hala ısırmıyorsa başka bir sülük kullanılır.
  • Sülük ısırdıktan sonra iyice şişinceye kadar ısırdığı yerde kalmalıdır. Uygulama esnasında sık sık sülükleri kontrol etmekte fayda vardır.
  • Sülük karnını doyurduktan sonra (ki bu genelde 45 dakikayı bulur), kendi kendine ısırdığı yerden ayrılır. Kesinlikle ısırdığı bölgeden çekmek suretiyle çıkartılmaz. Tedavi bitmeden sülük ısırdığı bölgeden alınmak istenirse, zayıf bir ısı kaynağı sülüğün ısırdığı yeri bırakmasını için kullanılabilir.
  • Sülüğün ısırdığı yer ve etrafındaki alanlar rutin olarak her gün dezenfekte edilir ve gerekiyorsa pansuman yapılır.
25 Ocak 2012
376 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?