En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Suriye Meselesine Bakış Açısı

Suriye Meselesine Bakış Açısı

Esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berakatuhu ebeden daima.suriye'de karışıklık

Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere konumuz Suriye başta olmak üzere dünya genelindeki savaşlar, karışıklıklar, gizli planlar. Bid’aların hüküm sürdüğü, günahların aleni ve zevkle işlendiği, ümmetin fesada girdiği bu dönemde mevcut sıkıntılara çareler aramak gerekir. Ancak hastalığa doğru teşhis konulamdığı zaman verilen ilaç nasıl hastalığı ziyadeleştirirse, yaşanan buhranın nedenleri de doğru tespit edilemez ise alınan önlemler de sıkıntıları artırabilir.

Yaşanan olaylar neticesinde insanların kafası karmakarışık. Kime, neye inanacaklarını, kimin neyin haklı olduğunu bilemez durumdalar. Medyanın bir takım fikir aşılamalarıyla yönlendirilmekte, bazen doğru safta bazen ise yanlış safta yer almaktadır insanlar.  O zaman bu işi iyi bilen, objektif ve orjinal fikirler üreten insanlara ihtiyaç vardır.

Bu yazımızda Üstad Bediüzzaman Said Nursi (r.a) Hazretlerinin bu tür olaylara bakış açısını anlatmaya çalışacağım. Risale-i Nur Külliyatından vereceğim birkaç paragraf ile Üstadın bu konudaki fikirlerini öğrenmiş olacağız. Herkes bu bakış açısı ile olayları yeniden değerlendirirse belki tarafsız bir düşünceye sahip olabilir. Risale-i Nurda geçen paragraflar şöyle:

Yine Gençlik Rehberinde izahı var Bir zaman bana hizmet eden kardeşlerim tarafından sual edildi ki:

“Küre-i arzı herc ü merce getiren (altını üstüne getiren, dağıtan) ve İslâm mukadderatıyla alâkadar olan bu dehşetli Harb-i Umumîden (dünya savaşı) elli gündür (şimdi yedi seneden geçti aynı hâl) Haşiye hiç sormuyorsun ve merak etmiyorsun. Halbuki bir kısım mütedeyyin ve âlim insanlar, cemaati ve camii bırakıp radyo dinlemeye koşuyorlar. Acaba bundan daha büyük bir hadise mi var? Veya onunla meşgul olmanın zararı mı var?” dediler.

Cevaben dedim ki:

Ömür sermayesi pek azdır; lüzumlu işler pek çoktur. Birbiri içinde mütedâhil dâireler gibi, her insanın kalb ve mide dairesinden ve ceset ve hane dairesinden, mahalle ve şehir dairesinden ve vatan ve memleket dairesinden ve küre-i arz ve nev-i beşer dairesinden tut, tâ zîhayat ve dünya dairesine kadar, birbiri içinde daireler var. Herbir dairede, herbir insanın bir nevi vazifesi bulunabilir. Fakat en küçük dairede en büyük ve ehemmiyetli ve daimi vazife var. Ve en büyük dâirede en küçük ve muvakkat arasıra vazife bulunabilir. Bu kıyasla, küçüklük ve büyüklük makûsen mütenasip vazifeler bulunabilir.

Fakat büyük dairenin câzibedarlığı cihetiyle küçük dairedeki lüzumlu ve ehemmiyetli hizmeti bıraktırıp lüzumsuz, mâlâyani ve âfâkî işlerle meşgul eder. Sermaye-i hayatını boş yerde imha eder. O kıymettar ömrünü kıymetsiz şeylerde öldürür. Ve bazen bu harp boğuşmalarını merakla takip eden, bir tarafa kalben taraftar olur. Onun zulümlerini hoş görür, zulmüne şerik olur. (11. Şua)”

Evet görüldüğü üzere kırmızı ile işaretlenen yer konunun özeti. Basından bize yansıyanlar haricinde birşey bilmiyoruz. olayı kendi gözümüzle görmüyoruz. Cihad yağtığını söyleyenler tekbir sesleriyle masum insanları ,çocukları öldürüyorlar. Ama medyada mücahid olarak gösteriyorlar. O zaman kime inanacağız? Bu yüzden insan asli vazifesini düşünmeli. Kendisini direkt ilgilendirmeyen konulara fazla kafa yormamalıdır.

Selametle…

18 Eylül 2012
205 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?