En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Tüm Dünya İçin Hacamat Çalışmaları Başlatıldı

Tüm Dünya İçin Hacamat Çalışmaları Başlatıldı

Yüksek lisansını İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden London King’s Collega’da “hacamatın faydaları” üzerine yapan Dr. Kaleem Ullah, tıp dünyasında bu konuda araştırma yapan ender kişilerden biri olduğunu kaydediyor. Amaçlarının Peygamber Efendimiz’in (SAV) bu sünnetini tıp literatürüne geçirmek olduğunu söyleyen Pakistan kökenli İngiliz doktor, “her derde şifa” olarak tanımladığı hacamatın faydalarını saymakla bitiremiyor.

Hz. Muhammed’in (SAV) hacamatın faydaları üzerine söylediği birçok hadisi olduğunu hatırlatan Dr. Kaleem Ullah, “Efendimiz (SAV) en az 60 sahih Hadis-i Şerifte hacamatın vücudumuz için çok faydalı olduğunu ve yaz ve kış başlangıçları olmak üzere yılda en az iki kere yapılmasını öneriyor” diyerek bunun sağlığımız açısından önemine dikkat çekiyor. “Peygamberimiz (SAV) bir konu üzerine bu kadar çok duruyorsa bunun önemli bir nedeni vardır” diyen Pakistanlı doktor, “Tabii bir Hadis-i Şerif’te değinilmesi bile bu tıbbi uygulamanın çok önemli olduğunu göstermesi açısından yeterli.” diye de ekliyor.

HACAMAT’I TÜM DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ

Dr. Kaleem Ullah, BCS’nin kuruluş amacını, kupa terapisini alternatif tedavi yöntimi olarak tıp literatürüne sokabilmek ve “Tıbb-i Nebevi” olarak adlandırılan bu uygulamayı toplumun geniş kesimlerince bilinmesini sağlamak olarak açıklıyor.

2008 yılında tıp alanında uzman kişilerce kurulan BCS ayrıca, ehil olmayan kişilerce hijyenik olmayan ortamlarda yapılan ve bunun sonucunda olumsuz sonuçlara yol açabilen bu tedavi yönteminin, uygun şartlar altında, uzman kişilerce yapılmasını hedefliyor.

Farklı ülkelerde 200’ün üzerinde öğrencilerinin olduğunu aktaran Dr. Kaleem, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun doktor eşi Sera Davutoğlu’nun yeğeninin de BCS’nin öğrencilerinden biri olduğunu ifade ediyor.

Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede çalışma atölyeleri düzenleyerek hacamat konusunda akademik çalışma yapmak isteyenleri bilgilendirdiklerini dile getiren Dr. Kaleem, bu kapsamda ilk kez 22-25 Temuz günleri arasında İstanbul’da hacamat üzerine uluslararası bir konferans düzenleyeceklerinin haberini verdi.

AKAPUNKTUR TEDAVİSİNDEN ÇOK DAHA ETKİLİ

Kupa terapisinin vücutta lokal emme bölgesi oluşturarak iyileştirmeye yönelik kan akışını artırıp hareketlendiren eski çağlara dayanan tıbbi bir müdahale olduğunu kaydeden Kaleem Ullah, bu uygulamanın çok yaygın olarak bilinen “akapunktur tedavi” yöntemine göre çok daha faydalı olduğunu savunuyor. Doktor Ullah, kupa terapisinin vücudun istenilen her yerine yapılabileceğini de sözlerine ekliyor.

Hacamatın “kuru kupa” ve daha yaygın olarak kullanılan “nemli kupa (kontrollü tıbbi kanama)” olarak iki çeşidi bulunuyor. BCS, her iki yöntemin pratiğini de öğrencilerine gösteriyor. Araştırmalara göre de “nemli kupa” yönteminin tedavide daha etkili olduğu kaydediliyor. “Kuru kupa” yönteminin ise daha çok terapötik ve rahatlama yöntemi olarak tercih edildiği bildiriliyor.

Dr. Kaleem, hacamat yönteminin pek çok rahatsızlığı tedavi etmede uygulandığını ve başarılı sonuçlar alındığına dikkat çekiyor. Kupa terapisinin, kan hastalıkları (anemi ve hemofili), hipertansiyon, migren, romatizmal hastalıklar (artritik eklem ve kas rahatsızlıkları, sırt ağrıları), kısırlık ve jinekolojik rahatsızlıklar, deri problemleri (egzama, akne) gibi rahatsızlıklarda etkili sonuçlar verdiği kaydediliyor. Ayrıca genel fiziksel ve psikolojik durumlar için de yapılmasında faydalı olduğu belirtiliyor.

OMUZ AĞRISIYLA BAŞLAYAN HACAMAT SEVDASI

Pakistanlı doktorun hacamat ile ilk kez tanışması da bir hayli ilginç olmuş. Tıp fakültesine devam ederken aynı zamanda profesyonel olarak futbol ve kriket sporlarını da yapmakta olan Kaleem Ullah’ın omuzunda bir ağrı çıkar. Bu rahatsızlığı geçirmek için gitmedik doktor bırakmaz ama bir türlü ağrıdan kurtulamaz. Tanıdıklarından birisi, “Bir de hacamatı dene, belki iyi gelir” diyerek Ullah’a öneride bulunur. Bunun üzerine Kaleem hacamat yaptırır ve bunun üzerine uzun süre kurtulamadığı rahatsızlık iyi olur.

“Bu olay sonucu hacamat üzerine araştırma yapmaya karar verdim” diyen Kaleem Ullah bu sefer de farklı bir sorun ile karşı karşıya kalır. Ullah hikayesinin devamını şöyle anlatıyor: “Tıp fakültesinde yüksek lisans tezimi hacamat üzerine yapmaya karar verdim. Fakat üniversitedeki hiçbir hoca bunu kabul etmedi. Hatta, bu düşüncemin çok mantıksız ve yersiz olduğunu söyleyerek, daha önemli bir konuda tez hazırlamamı tavsiye ettiler. Bütün bu olumsuzluklara rağmen düşüncemden vazgeçmedim ve bu konuda bana destekçi olan bir hoca yardımıyla hacamat konusunda araştırma yaparak tezimi tamamladım.”

İSTANBUL 1. ULUSLARARASI KUPA TERAPİSİ KONFERANSI

Birçok rahatsızlığın iyileştirilmesinde kullanılan ve geçmişi çok eskilere dayanan “kupa terapisi (hacamat)”, ilk kez uluslararası bir konferansta ele alınacak.

İstanbul’da 22-24 Temmuz günleri arasında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak olan “1. Uluslararası Kupa Terapisi” konferansının ev sahipliğini İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsi (NHI) ve Britanya Hacamat Derneği (BCS) yapacak.

Konferansın açılışında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun doktor olan eşi Sera Davutoğlu da hazır bulunacak.

Konferansta en etkin konuşmacılardan birisi olacak olan Dr. Kaleem Ullah burada, “Kupa Terapisi Nedir?”, “ Kupa Terapisi ve Anterior Diz Ağrısı”, “Kupa Terapisi Diploma Eğitimi Tanıtımı” ve “Temel Oturum: Halk Sağlığı ve Güvenliği Konuları” başlıklıklı konularda konuşma yapacak.

Onur konukları arasında ise Suudi Arabistan Uluslararası Alternatif Tıp Dairesi Başkanı Abdullah El-Bedah ve Araştırmacı-Yazar Dr. Aidin Salih yer alıyor. Üç gün sürecek olan konferans dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan tıp profesyonelleri ve akademisyenler tarafından gerçekleştirilecek açılış konuşması, eş zamanlı oturumlar, sözlü-görsel sunumlar ve bir serginin de yer aldığı çeşitli oturumlardan oluşacak.

Kaynak:hacamat.web.tr


09 Ekim 2013
175 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?