En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Ubeydullah Hocadan Hutbeler

Ubeydullah Hocadan Hutbeler

KURBAN  BAYRAMI

وَانْحَرْ لِرَبِّكَ صَلِّفَ

Bugün,yeryüzündeki bütün Müslümanların iki büyük bayramlarından biri olan Kurban Bay-ramını idrak etmiş bulunuyoruz.Bu bayram,Allah’ın huzuruna duran,tekbirlerle Allah’a koşan kurban kesmekle Allah’a yönelen,salatu-selamlarla Rasûlullahı aralarında   hisseden    müslümanların bayramıdır.

Bayram,mü’minlerin sevinç ve neşe günüdür.Bayram,mü’minler arasında sevgi ve kardeşliğin, birlik ve beraberliğin kâinata ilân edildiği gündür. Bayram, tekbirlerle kâinatın titrediği gündür. Bayram, meleklerin mü’minleri kuşattığı gündür. Bayram, dostların kucaklaştığı, kalplerin sevgi ve kardeşlikle coştuğu gündür.

Bu büyük bayram gününde,dünyanın her tarafındaki müslümanlar,tevhid ve tekbirlerle  Ce-nabı Allah’a hamdederler,O’na kul olmanın izzet ve şerefini yaşamaktadırlar. Yine bu  büyük bayram gününde,milyonlarca Müslüman Kâbe-i Muazzama’yı tavaf edip Cenabı Allah’ın em-ri olan hac farizasını yerine getirmektedirler.

Aziz Cemaat,

Kurban kesmek,Allah’a kulluğun bir ifadesidir.Allah’a yakın olmak niyetiyle, yalnız   Allah rızası için dinen zengin sayılan her müslüman  kurban keser.Cenabı Allah, Kevser  Suresinde: “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes”buyuruyor.Allah’ın Rasûlü(s.a.v.) de:” Ademoğlu, Kur-ban Bayramı gününde Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olamaz”  buyu-rarak,kurban ibadetinin ne derece faziletli ve önemli bir ibadet olduğunu ifade etmiştir.

Her ibadette olduğu gibi,kurban ibadetinde de ihlâslı olmak ve yalnız Allah’ın rızasını gözet

mek temel prensiptir.Yüce Rabbimiz:”Onların etleri ve kanları Allah’a ulaşmaz.fakat  Allah’a sizin takvanız ulaşır”(1) buyurmaktadır.

Aziz Cemaat,

Yüce Dinimiz İslâm,mü’minlerin birbirlerini sevmesini,birlik ve kardeşlik duyguları   içinde

yaşamalarını emretmiştir.Rabbimiz,Kuranı Kerim’de,şöyle buyuruyor:” Hepiniz  toptan  Alla-hın ipine(Kurana ve İslama)sımsıkı sarılın,parçalanıp ayrılmayın”(2).Allah!ın Rasûlü(s.a.v.)de hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor:”Size iki emanet  bırakıyorum.Onlara  sımsıkı  sarıldığınız müddetçe yolunuzu hiç şaşırmazsınız.”

Bu sebeple,dinimizi bir bütün olarak yaşamalıyız.Allah’a ve Rasûlullah’a kayıtsız ve şartsız itaat etmeliyiz.Bize emanet edilen Kuran ve Sünneti,hayatımızda yaşamak suretiyle korumalı-yız. Rasûlullahı  tek örnek ve lider olarak kabul edip, O’nun  izini takip etmeliyiz. Birbirimizi Allah için sevmeliyiz.İslâmı kendimize çekmek değil,kendimizi İslâma götürmeliyiz.Dinimizi tam yaşayarak örnek müslüman olmalıyız.

O halde,Mü’minler,

Bayramımızı İslâmın sevgi,kardeşlik ve yardımlaşma anlayışı içinde geçirelim.Kin ve nefret duygularımızı atalım.Varsa,aramızdaki dargınlıklara ve küskünlüklere son verelim. Hayatımı-zın her alanında Allah’ın ve Rasûlüllah’ın emirleri doğrultusunda hareket edelim.İmkanlarım-ız nisbetinde,yoksullara,yetimlere ve kimsesizlere yardım edelim.Yalnız  Allah rızası için kes-tiğimiz kurbanların etinden fakirlere ve kesemeyenlere verelim.

Anamızı-babamızı,hısım-akrabalarımızı,dostlarımızı ve komşularımızı ziyaret edelim.Ahire

te göçmüş olanlarımızı hayırla yad edip,onlara fatihalar okuyalım.Milletimizin birlik ve bera-berliği için,tüm İslâm âleminin kurtuluşu için ve tüm insanlığın huzur bulması için Rabbimize niyazda bulunalım.

1-Hac   37

2-A İmran   103

29 Aralık 2010
220 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?