En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Üsve-i Hasene’nin (sav) Yeme İçme Adabı

Üsve-i Hasene’nin (sav) Yeme İçme Adabı

Yemekten önce ellerimizi yıkamamız bizi bir çok hastalığa yakalanmamızdan korur, bu olay sağlımız için mutlaka yapmamız gereken bir olaydır. hadis şerif te şöyle buyrulur “Yemeğin bereketi, yemekten önce ve sonra elleri yıkamaktadır” (Tirmizi, Et’ime39 ) buyrularak ellerin yıkanmasının önemini vurgulamaktadır.

Yine başka bir hadis i şerifte yemekten sonra ellerin yıkanması ile alakalı olarak “Elinde yemek bulaşığı kaldığı halde yıkamadan uyuyan kimse her hangi bir zarara uğrarsa kendisinden başka kimseyi suçlamasın.! ” (Ebu davut Et ime53)

Her hayırlı işte olduğu gibi yemeğe de bismillah dierek başlamak İslamın getirdiği güzelliklerden dir. Hadis i Şerif te “Kişi evine girerken ve yemek yerken besmele çekerse, şeytan askerlerine, Burada ne geceleyebilir ne de yemek yiyebilirsiniz der. Eğer o kimse eve girerken besmele çekmezse, şeytan onlara, Geceyi geçirecek bir yer buldunuz. der O şahıs yemek yerken besmele çekmezse şeytan yine askerlerine  Hem barınacak yer hemde yiyecek yemek buldunuz. der “ (Müslim, Eşribe 103)

Yemeğe başlayan  bir kimse besmeleyi unutursa hatırladığı anda “bismillahi evvelü ve ahirü” demelidir .

Yemek mümkün olduğunca toplu yenmelidir. “;Toplulukta rahmet ayrılıkta azap vardır.”

(Münavi 3 ,470) Buyuran Peygamberimiz (sav) Yemek yerkende birlikte bulunmayı tavsiye etmektedir. Vahşi bin Harb – radiyallahu anh-ın haber verdiğine göre bir kısım sahabiler :

– Ya Rasulullah ! Yemek yiyoruz ancak doymuyoruz, dediler Resülü Ekrem onlara

– Herhalde ayrı ayrı yiyorsunuz deyince :

– Evet öyle yapıyoruz, dediler. Allah Rasulü de :

” Birlikte yiyiniz ve besmele çekiniz ki yemeğiniz bereketlensin.” Buyurdu (Ebu Davut Eti me 14 )

Bir mü min yemeğini sağ eliyle ve önünden yemelidir. Ömer bin Ebi Seleme -radıyallahu  anhuma – anlatıyor.

“Resulullah- Sallalahu aleyhi ve sellem in himayesinde yetişen bir çocuktum. Yemek yerken elim tabağın her yanına  giderdi. Bunun üzerine Efendimiz sav bana şöyle buyurdu ” Yavrum, besmele çek, sağ elinle ve hep önünden ye !”


20 Aralık 2010
127 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?