En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

VEFA DUYGUSU

VEFA DUYGUSU

En önemli insan meziyetlerinden olan vefa duygusu İslamla çok daha fazla değer kazanmış, Hz. Peygamber S.AV. in de vefa yönünden zirve insan olması bu yüce duyguyu daha da yüceltmiştir. Nedir vefa? Ya da vefalı insan nasıl olur. Tanımı ne olursa olsun, maalesef bizlere vefasızlık yapıldığında aklımıza geliyor bu kelime. İnsani olarak enaniyetimiz var ya. Hiç sorgulamayız. Acaba bizler vefalı insanlar mıyız? Yapılan bir iyiliği mi kolay unutuyoruz yoksa kötülüğü mü? Bizlere sarf edilen kötü sözler mi belleğimizde kalıyor, yoksa iyi sözler mi. Acaba ‘‘ben bu insandan yıllar önce şöyle bir iyilik görmüştüm. Ben de onun hatırını bir sorayım, memnun edeyim’‘ düşüncesi kaçımızın aklından geçmiştir. Ne yazıktır ki kültürel yozlaşma her güzel şeyi yok ettiği gibi vefayı ve vefa duygusunu da kaybettirmiş çoğumuza. Anne babaya vefa olmaz. Neden? ‘‘Ben mi istedim efendim dünyaya gelmeyi, getirmeselerdi.’’ Aileye evin kadınına vefa olmaz. Neden? ‘‘ Ben bu zamana kadar sizler için yaşadım, artık biraz da kendim için yaşayacağım.’’ Lafa bak. Bu zamana kadar koca olmaya, baba olmaya çalışmış çabalamış. Sanki lutfetmiş. Evin erkeğine vefa yok. Neden? ‘‘ Bana şu ana kadar gün yüzü mü gösterdin. Hep sıkıntıyla geçti ömrüm.’’ Oysa adamcağız çalışmış çabalamış, gücü ancak o kadarına yetmiştir. Arkadaşa da vefa duygusu yok. Sanki bir insana iyilik yapa yapa onu alıştırıyorsunuz ve zamanla o iyilik sizin vazifeniz haline geliyor. Bu ne yaaaa. Vefalı olmayalım hadi bıraktık da bari vefaya, iyiliğe karşı vefasız, hatta ve hatta nankör olmayalım. ‘‘İyilik yap denize at, balık bilmezse Halık bilir’’ sözü değişmiş. ‘‘İyilik seni edeyim de kötü olayım, yoksa etmeyeyim de mi kötü olayım. Amaaan en iyisi etmeyeyim de kötü olayım, yoksa içim yanar’’ olayına dönmüş. Ne diyelim Allah Azze ve Celle cümlemizi ıslah eylesin. Hakiki mümin olarak yaşamayı bizlere nasip eylesin. Selam olsun vefa timsali o kutlu Nebiyyi Muhtereme. Selam olsun vefa yüklü onun all ve ashabına. ALLAHIN RAHMETİ, BEREKETİ VE MAĞFİRETİ HEPİNİZİN, HEPİMİZİN ÜZERİNE OLSUN…

31 Aralık 2010
101 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Te... dedi ki:

    Vefasizligin insana hissettirdikleri hakkinda yorum yapabilirim sadece. insan dolandirilmis gibi oluyor.o korkunç duyguyu hic kimseye yasatmamis olması ise tek tesellisi olsa gerek.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?