En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Zamanı

Anasayfa » Zamanı

Bazı bilim adamlarına göre Ay ‘ın çekim kuvveti sadece med ve cezir (gel-git) hadisesi ile sulara değil ; aynı zamanda insanlara , hayvanlara , meyvelere ,ağaçlara topraklara , hatta madenlere dahi tesir etmektedir. “‘Güneşin tesiri harareti ile , ayın tesiri ise rutubeti iledir.” (13)

(11) K. Ummal 10/28126 (Benzar ve E. Nuaym’dan naklen)
(12) İ. Sina Kanun 1/212
(13) Ali Rıza Karabulut Tıbb-ı Nebevi sh. 377

MEVSİM OLARAK ZAMANI
Hacamat havalar ısınmaya başladığı zaman yapılır. Sıcaklar bastırdığı zaman ilkbaharın sonu,kiraz çıktığı zaman Mayıs-Haziran aylarıdır.

“Sıcak şiddetlendiği zaman hacamat ile yardım isteyin” Hadis-i Şerif

AYIN HANGİ GÜNLERİNDE YAPILMALI

(Hacamat Hicri ayın günlerine göre yapılır)
Her ayda hacamat olabileceğin 3 gün vardır o üç gün geçti mi, diğer ay beklenecek. Hacamat gökteki ayın (HİCRİ)17-19-21 nci günlerinde yapılmalıdır.

En faydalısı 17 nci gündür. Hacamat ayın ilk günlerinden 14′üne kadar(gökteki ayın büyüme günlerinde) faydalı değildir.

17 inden 21 ine kadar(Hicri) günlerde faydalıdır. 22 sinden 30 una kadar ay küçük olduğu için bedenler zayıf olur ve çıkan kan az olacağından faydası az olur(Bunun içindir ki ameliyatlar mümkünse ayın 14 ünden sonra yapılmalıdır.

Bunun için denilmiştir ki; Kesilmesi istenen bir iş, ay küçülürken, yani 14 ünden 30 una kadar yapılmalı-Devam etmesi istenen bir iş de ay büyürken yani 1 inden 14 üne kadar yapılmalı.Mümkünse devam etmesi istenen bir işe ayın ilk çarşambası başlanmalı.-Bununla beraber ayın 1 inde ortasından ve sonunda bir işe başlama-Marifetname). Hadis-i Şeriflerde, tekli günler tavsiye edilmiştir.

Bu günler içinde en çok faydalı olduğu gün ayın (Hicri)17 nci günüdür. Ondan sonra (Hicri)19, ondan sonra (Hicri)21, ondan sonra (Hicri)15 nci gündür.

HAFTANIN HANGİ GÜNLERİNDE YAPILMALI
Hacamat PAZARTESİ günü yapılmalıdır.Hakkında teşvik olup yasak olmayan tek gün pazartesidir. Haftanın üç günü hakkında hem teşvik edici, hem de yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Eğer Pazartesi günü mümkün olmazsa, bu üç günde hacamat olunabilir. Bu günler; PAZAR, SALI, PERŞEMBE (Salı günü ayın, hicri 17′nci gününe gelirse hacamat için çok uygundur.)

HANGİ GÜNLERDE YAPILMAMALI
Haftanın üç günü hakkında teşvik olmayıp sadece yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Bu üç günde yasak günlerdir; ÇARŞAMBA, CUMA, CUMARTESİ (Bu günlerde ameliyat, mümkünse yapılmamalıdır.) BU GÜNLERDE KESİNLİKLE HACAMAT OLMAMALIDIR. Hadis-i Şerif’te “Kim Çarşamba veya Cumartesi günü hacamat olurda bedeninde alaca hastalığı görürse, sadece kendini kınasın.”,”Cuma günü bir saat vardır, kim o saatte hacamat olursa mutlaka ölür.”, “Cuma, Cumartesi, Pazar günleri hacamat olmaktan kaçının.”

GÜNÜN HANGİ SAATİNDE YAPILMALI

En faydalısı güneş doğduktan 1 saat geçtikten sonraki 2 saattir(bu 2 saatten sonrada öğlen kerahet vaktine kadarda hacamat yapılabilir), bu mümkün olmazsa öğlen ikindi arası.

Ayın ilk yarısında vücutta kan miktarı artmaktadır. Kan miktarının artmış olduğu bu dönemde insanlar kendilerini güçlü ve sağlıkl ı hissederler. İkinci yarısında ise kan miktarı azalır. Bu dönemde ise zayıflık hisseden insanların ağrıları artar. Daha geç iyileşirler. Kan dolaşımları ve bağışıklık sistemleri zayıflamıştır.
“ Ayın ilk yarısında (Dolunay halinde ) hararetle , rutubetin artmasından dolayı , damarlardaki kan çoğalır. Ayrıca dolaşımdaki kanın hızında da artma meydana gelir. Cinsel istekte kuvvetlenme olur. Yapılan araştırmalara göre bu dönemde ayın 11-21. günlerinde işlenen suçlar ve cinayetlerde belirgin artışlar olduğu tespit edilmiştir. Bu günlerde ayın cazibesi vücuttaki kanın hareketlenmesine ve vücudun dinç olmasına tesir ettiğinden dolayı kişiyi suç işlemeye müsait bir hale getirdiği gibi , sinir sistemine de tesir etmektedir “.(14)

Eğer insan vücudundaki kan hücreleri yanyana dizilecek olsaydı, 96.500 km’lik bir şerit oluşturacaklardı, yani dünyanın çevresini 2 kez dolaşmaya yeterli bir uzunlukta olacaklardı.

Minik bir kan damlasının %50′sinde, 5 milyon alyuvar, 10 bin akyuvar ve 250 bin trombosit vardır. Diğer yarısını ise plazma teşkil eder.

Bir akyuvarın kalbinizden başınıza gidip gelmesi yaklaşık 10 sn, ayak baş parmağınıza gidip gelmesi ise yaklaşık 1 dakika sürer. Bir gün içinde bu akyuvar vücutta binden fazla tur yapar.

Akyuvarlak saniyede 1.2 milyon tane olmak üzere kemik iliğinde yaratılır. Bir ömür boyunca buralarda yaklaşık yarım ton akyuvar yaratılır.

Eskiden beri hacamatın her türlü rahatsızlığa iyi geldiği düşünülmektedir. Frederick, savaşlarda sinirlerini yumuşatmak için hacamat yaptırırdı. XIII. Louis ise 6 ay içinde 47 hacamat yaptırmıştı.

HACAMAT NE ZAMAN YAPTIRILIR?

Hacamat hastalık için her mevsimde yaptırılır. Sünnet ilkbahar ve sonbaharda yaptırılandır.

Hacamat günlerinin en hayırlısı Pazartesi,Salı ve Perşembe günleridir Pazar günüde hacamat yaptırılır.

Acil durum söz konusu değil ise Cuma,Cumartesi ve Çarşamba günleri kan aldırmak tavsiye edilmemiştir. Ancak kan o kimse geldiğinde müstesnadır. Sağlıklı olup sırf sünnet için kan aldıranlar bugünlere uymaları gerekir hasta kimseler için gün ve mevsim söz konusu değildir. Hasta kimseler ihtiyaç duyduğu her zaman kan aldırabilirler çünkü bunda zaruret vardır.

Hacamat zamanlarının en hayırlısı Arabi aylarının 17,19,21,23,25. tekli günleridir.

HACAMAT YAPTIRMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

1- Aç karnına gelmeleri gerekir.

2- Eşiyle bir gün önceden ilişkide bulunmaması gerekir hacamattan bir gün sonrada ilişkide bulunmaması gerekir.

3- Hacamat olan kimse o gün fazla su içmez.

4- Acılı,tuzlu,ekşi yemekten çekinmek gerekir.

5- 48 saat hayvansal gıdalar yememesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 39 YORUM

 1. tavsiye ediyorum.

 2. hazar kont dedi ki:

  Aidin hanımı mevla karşıma çıkardı hayatım değişti.tüm arkadaşlara dostlara şiddetle Hacamatı tavsiye ediyorum.Bir müslüman olarak hacamatla bu kadar geç tanıştığım için kendime çok kızıyorum..
  selam ve dua ile
  hazar kont

  1. senol dedi ki:

   Aidin hanim in adresini alabilirmiyim sizden
   allah razi olsun

 3. TAHİR KAÇAN dedi ki:

  s.a ben üç defa hacamat oldum gerçekten çok ama çok tavsiye ediyorum ve ALLAH kısmet ederse yarın üç arkadaşa da yaptıracağım çünkü çok faydasını gördüm…çok uzak kaldığımız bir sünnet inş herkes bu sünneti canlı kılar…ŞANLIURFA dan herkese selam ve dua…

 4. özlem dedi ki:

  bu işi yapan bayan varmı? bende yaptırmak istiyorum. ayrıca ücreti ne kadar oldugunu söylerseniz grup oluşturabilirim. burda beyler yaptıra biliyor ama bayan bulamadık. bilgilendirirseniz sevinirim.

 5. suna aydın dedi ki:

  merhaba ;

  hacamat yapan bayan arkadaşınız var mı? ücreti ne kadardır? izmitte ikamet ediyorum. önerebileceğiniz en yakın bir meslektaşınız varmıdır? ilginiz için teşekkürler.
  saygılarımla. selam ve dua ile….

 6. Atifet dedi ki:

  Selamunaleykum!
  Benim anlamadigim birsey var, madem carsamba, cuma ve cumartesi günleri iyi degil ise, cuma günü bir saatde insan ölebilirse neden hastalik icin herhangi bir gün veya vakit önem tasimiyor? Yani Sünnet disinda hacamt hergün yapilabilir öylemi? Yani farzedelimki hastalik icin cuma günüde olabilirmi? Beni aydinlatirsaniz sizden Allah razi olsun derim.
  Vealeykumselam

  1. admin dedi ki:

   Aleykümselam, hacamat sünnet dışında (tedavi amaçlı) her gün yapılabilir, sünnet için yapılması istenmeyen günler olarak belirtilen günler ise, istenmeyen günlerdir bir zararı olacağından ziyade, tıpkı hayatımızın bir sınav olması gibi, bu da bir sınav sorusu olarak çıkıyor karşımıza ve biz de sünnete uymak için zikredilen günlere uymakta titiz olmalıyız. Hacamat hakkındaki bir hadis-i şerifte mealen buyuruyor ki “kan basıncı artınca hacamat olun”. eğer tedavi amaçlı olmasaydı güne, saate tarihe bakmamızın gerektiğini söyleyecekti. Cebrail (a.s.) da efendimiz(s.a.v.)’e (bir yahudi kadının koyun buduyla efendimizi zehirlediğinde) hacamatı tavsiye ettiğinde şu gün ya da bu gün şeklinde bir şart öne sürmemiş, tedavi için o an hacamat olmasını tavsiye etmiştir. Selametle.

 7. fatma karabük dedi ki:

  aidin hanım ile bende görüşmek istiyorum telefon numarasını alabilirmiyim?bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. sanem celik dedi ki:

  slm bende hacamat yaptirmak istixorum ama istanbulda nerde adress alabilirmim

  1. admin dedi ki:

   aleykümselam. Fındıklıda özel bir sağlık kuruluşunda yapıyoruz, geldiğinizde doktorlarımıza ücretsiz muayene ve check up da yaptırabilirsiiniz.
   selametle

 9. Selamun aleykum ben izmirden yazıyorum izmirde gidebileceğim bir yer varmı?ALLAH razı olsun..

  1. admin dedi ki:

   Burak bey izmir de inşallah programımız bu ayda olacak iletişim numaralarımızdan randevu alabilirsiniz .

   selam ve dua ile…

 10. musa tosun dedi ki:

  Merhaba, hacamatın çok faydaları var. Tokata gelirseniz hacamat olacak çok arkadaşımız var. İnşallah buralarada gelirsiniz..

  1. admin dedi ki:

   merhaba musa bey tokat için talepler oluyor 10 kişilik bi organize yaparsanız erkek ve bayan haccamlarımızla gelebiliriz.

   selam ve dua ile…

 11. mehmet dedi ki:

  ücretini yazarsanız seviniriz 10 kişi için ücret ne kadar

  1. admin dedi ki:

   mehmet bey 0546 797 91 21 nolu telefonumuzdan sorularınızı sorabilirsiniz

 12. ozlem dedi ki:

  Haftanın üç günü hakkında teşvik olmayıp sadece yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Bu üç günde yasak günlerdir; ÇARŞAMBA, CUMA, CUMARTESİ (Bu günlerde ameliyat, mümkünse yapılmamalıdır.) BU GÜNLERDE KESİNLİKLE HACAMAT OLMAMALIDIR. Hadis-i Şerif’te “Kim Çarşamba veya Cumartesi günü hacamat olurda bedeninde alaca hastalığı görürse, sadece kendini kınasın.”,”Cuma günü bir saat vardır, kim o saatte hacamat olursa mutlaka ölür.”, “Cuma, Cumartesi, Pazar günleri hacamat olmaktan kaçının.”

  (cumartesi carsamba cuma yasaksa neden takvime cumartesi carsamba cuma da isaretlenmis)???

 13. hasan dedi ki:

  S.a Kahramanmraşın kahraman evlatları şiddetle hacamat yaptırmak için sizi bekliyor ilginize şimdiden tşkler bizi esgeçmeyin 10 kişiyiz sizi bekliyoruz.

 14. yasin dedi ki:

  s.a.ben hacamat yaptırdım birine ama faydasını göremedim acaba yapan kişiden mi kaynaklanıyor. yoksa rahatsızlığımdan dolayı bir kaç defa yaptırmalı mıyım?

  1. admin dedi ki:

   a.s yasin bey malesef bu tür şikayetler çok gelmeye başladı hacamat yaptırıp faydasını görmedim diyen çıkmaz efendimiz sav sünnetine uyarken diğer hadislerinide göz ardı etmemek gerekir bir başka hadisinde “işi ehline verin” buyuruyor

 15. hanzala54 dedi ki:

  sakaryada hacamat ve tıbbi sülük tedavi merkezimizde hacamat ve tıbbi sülük tedavisi olmak isteyen kardeşlerimiz bize ulaşabilirler…

 16. ENES URFA dedi ki:

  BEN ENES KAFADAN TAM 5 KERE SIRTIMDAN 2 KERE BELİMDEN 1 KERE HACAMAT OLDUM HACAMATIN İLKİNİ 1 BUÇUK SENE ÖNCE OLDUM DİĞERLERİNİ 8 AY İÇİNDE OLDUM HİÇ GRİP VEYA NEZLE OLMADIM KULAĞIMDA YÜKSEK SES İŞİTTİĞİMDE CIZIRTI VARDI GEÇTİ GÖZLERİM KESKİNLEŞTİ SAÇ TEDAVİSİ YAPIYORUZ SAÇLARIM YÜZDE 30 40 ORANINDA ÇOGALDI BENİ RAHATLATIYOR VE GÜCÜMÜ ÇOK FAZLA ARTTIRDI NORMAL GÜCÜMÜN NEREDEYSE 2 KATI ARTTI DAHA DİKKATLİ OLMAYA BAŞLADIM DÜŞÜNME KABİLİYETİM ARTTI DÜŞÜNÜRKEN DAHA DETAYLI DÜŞÜNÜP KARAR VERİYORUM

 17. serdar dedi ki:

  Merhaba, Son bir aydır aşırı derecede saçlarım dökülmeye başladı. Dermatoloji doktoru kan testi yaptı ve demir, folik asit, biyotin değerleri az çıktı. Hacamat yaptırmak istiyorum ve günlerini bekliyorum. Rahatsızlığı olanlar için gün yoktur ifadesi var sitenizde. Bir yandan da usulüne uyması açısından yanlış yapmamak istiyorum. Acaba herhangi bir günde hacamat yaptırabilir miyim?

  1. Erdoğan dedi ki:

   Gününü beklerseniz daha iyi olur serdar bey geçmiş olsun letişim bölümünden irtibata geçin yardımcı olalım inşallah…

 18. FARUK KARACAN dedi ki:

  s.a. Kayseride yaşıyorum hacamat yaptırmak istiyorum ne yapmam gerekiyor.

  1. admin dedi ki:

   a.s lütfü bey 27-28 kasım kayseri programlarımız devam ediyor 0546 797 91 21 nolu telefondan irtibat kurabilirsiniz
   selam ve dua ile…

 19. Ali Hasdemir dedi ki:

  Selamün Aleyküm,
  Adana da hacamat yapıyormusunuz ? Ayrıca şizofreni gibi ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde de faydalı oluyor mu ? Aydınlatırsanız sevinirim.
  Saygılarımla

  1. admin dedi ki:

   şizofreni de özellikle hacamat yapan haccamın ocak olması önemlidir inşallah ankara programlarımız olacak facabooktan takip edebilirsniz bu konuda çok güzel dualar aldık
   inşallah sizde şifa bulursunuz

   selam dua ile….

 20. arif dedi ki:

  selamüm aleyküm kayserideyim elimde avuç içinde sedef çıktı tavsiyeniz varmı vücüttta kaşın ma gibi sorunlarda oluyor

  1. admin dedi ki:

   aleyküm selam allah acil şifalar versin sedefte çok güzel sonuçlar alıyoruz başarı yüzdemiz gerçekten yüksek kayseri için irtibat telefonlarımz 0546 797 91 21 dir selam ve dua ile…

 21. terapi21 dedi ki:

  Malatya’da haccam var mı sizin arkadaşlarınızdan veya güvendiğiniz bir haccam?Buraya gelme durumunuz var mı ?Varsa beni bilgilendirseniz bahtiyar olurum..vesselam

  1. admin dedi ki:

   malatyada bildiğimiz ehil haccam malesef yok ara ara davetler oluyor face sayfamızı beğenirseniz malatya turlarmızı yayınlıyoruz
   selam ve dua ile…

 22. halil dedi ki:

  selamün aleyküm, ben 31 martta hacamat yaptırmak istiyorum gün olarak uygunmudur ve hastalık için şifalı bir günmüdür açıklarsanız çok sevinirim selam ve dua ile …

  1. admin dedi ki:

   halil bey bu tarih hacamat için uygundur

 23. arzu dedi ki:

  hacamat olmak bayanların regli tarihini değiştirebilir mi.teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   HACAMAT TÜM HORMONAL PROBLEMLERDE BİLE GÜZEL SONUÇ ALINAN YAN TESİRSİZ BİR YÖNTEMDİR

 24. hatice dedi ki:

  selamün aleyküm,ben gebzede oturuyorum,benim migrenim ve sinizütüm var,mutlaka hacemat yaptırmak istiyorum gebzede yaptırabileceğim bi şubeniz varmı.saygılarımla

  1. admin dedi ki:

   aleyküm selam hatice hanım kocaelinden istanbul ümraniyeye gelebilirseniz yardımcı olurum

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?