İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Kadınlara Hacamat Yapılır mı?

Kadınlara Hacamat Yapılır mı?

En eski medeniyetlerden beri insan sağlığı için tercih edilen tedavi yöntemlerinden olan hacamat için kadın ve erkek arasında ayırım bulunmuyor. Hadis-i Şeriflerde herkesin senenin belirli günlerinde hacamata başvurması isteniyor. Müslümanlarda sünnet olarak da kabul edilen bu uygulama, bazı ülkelerde kırkı çıkmış olan bebeklerde dahi yapılıyor. Bu nedenle kadınlarda hacamat nasıl yapılır sorusunun özel bir cevabı bulunmuyor. Erkeklerde ya da çocuklarda olduğu gibi kupa, bisturi, peçete ve sargı bez yardımı ile kadınlardaki pis kan atılabiliyor.

Regl Olan Kadınlara Hacamat Yapılır Mı?

Kadınların hacamat konusunda erkeklerden ya da çocuklardan farklı olduğu durumların başında regl dönemi geliyor. Çünkü adet döneminde olan kadınların hacamata alınması uygun bulunmuyor. Bunun hem tıbbi hem de dini açıklaması bulunuyor.

Regl olan kadınların dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmeleri için rahim kanamasının devam etmesi gerekiyor. Oysa hacamata giren kadınlarda farklı bölgeden kan çıkışı olduğundan rahimdeki kanama durabiliyor. Adet kanı da pis olduğundan bunun vücutta kalması kadınların çeşitli hastalıklarla ve ağrılarla uğraşması anlamına geliyor. Bu nedenle adet dönemindeki kadınlara hacamat nasıl yapılır sorusu “yapılmaz” şeklinde cevaplanıyor.

Regl döneminde hacamat yapılmamasına bir de dini olarak yaklaşmak gerekiyor. İslam dünyasında hacamata sadece tedavi olarak değil sünnet olarak da bakılıyor. Bu nedenle regl döneminde bazı dini kısıtlamalara maruz kalan kadınların hacamat yaptırmasının da uygun olmayacağı düşünülüyor. Çünkü kadınlar bu dönemde abdestiz olarak görülüyor.

Hamile Kadınlara Hacamat Yapılır Mı?

Kadınlar üreme özellikleri ile erkeklerden ayrılıyor. Dolayısı ile hamilelik kadınların hayatındaki önemli dönemlerden birisi olarak nitelendiriliyor. Kadınlar bu dönemde de hacamatın nimetlerinden yararlanmak istiyor. Bu dönemle ilgili hacamat nasıl yapılır yerine ne zaman yapılır sorusu daha uygun düşüyor.

Hamileliğin ilk 3 ayında kesinlikle hacamata izin verilmiyor. Bu durum ceninin tutunmasını zorlaştırabiliyor ya da düşük riski doğurabiliyor. Aynı tehlike hamileliğin son 3 ayında da geçerli oluyor. 4-6 aylık hamilelik döneminde olan kadınlar ise hacamat yaptırabiliyor. Hacamat yaptıran kadınların doğum anında zorlanmadıkları belirtiliyor. Hatta risk olarak kabul edilmesine karşın birçok Avrupa ülkesinde doğuma günler hacamatın yapıldığı biliniyor.

21 Şubat 2020
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM

 1. Ayhan cizmeci dedi ki:

  Mesela 27-29 haftada problem olurmu 6 at 10 gun 6ay 20 gun bu vakitlerde

  1. Erdoğan dedi ki:

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Doktorumuzu arayarak bilgi alabilirsiniz.

   530 467 71 47

 2. Nurten dedi ki:

  Haccamlar adetken hacamat yapabilir mi?

  1. Erdoğan dedi ki:

   Hacamat yapan kişinin abdestli olması gerekiyor.

 3. gamze yildiz dedi ki:

  merhaba bugun hacamat yaptiricam adetim dun bitti ama bugun abdest aldiktan sonra biraz leke geldi herhangi bi sirun olurmu hacamat icin?

  1. Erdoğan dedi ki:

   Abdestli olmak gerekir , bir gün daha beklemeniz daha iyi olacaktır.

 4. Sevde dedi ki:

  Adetin ikinci günü sülük koymanın şifası olurmu

  1. Erdoğan dedi ki:

   Normal bir günde koymak daha yararlı olacaktır.

 5. Zeliha dedi ki:

  Ben 54 yaşındayım adet görüyorum ama adetim 10 uncuu günü abdes aldıktan sonra bile leke leke birsonraki adete kadar oluyorum böyleyken hacamat yaptira bilirmiyim

  1. Erdoğan dedi ki:

   Geçmiş olsun Zeliha, bu durumda yaptırabilirsiniz. Ortada kusur olduğundan adetli gibi sayılmazsınız.

 6. Pınar dedi ki:

  Merhaba. Adetin başlayacağı gün hacamat yaptırdım. Tüm belirtiler olmasına rağmen hacamat yapıldıktan sonra adet başlamadı. Ki her ay düzenli adet görürüm. Bu normal midir

  1. Erdoğan dedi ki:

   Geçmiş olsun Pınar hanım, endişe edilecek bir durum yok. Gecikmeler olabilir…

 7. Seda dedi ki:

  Selamın aleyküm adetimin ikinci günündeyim ve makat apsem var çok zordayım sülük yapılması uygun mu zaruri bi durum

  1. Erdoğan dedi ki:

   Aleykumselam çok geçmiş olsun, lütfen Dr. Cuma bey ile iletişime geçerek detaylı bilgi alınız. İletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

  2. Erdoğan dedi ki:

   Seda hanım geçmiş olsun, lütfen doktorumuzla iletişime geçerek daha detaylı bir görüşme sağlayınız.

 8. Dilek dedi ki:

  Selamünaleyküm adetime birkaç gün var..bugün hacamat yaptıracağım..uygunmudur

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   A.selam uygundur.

 9. Nur dedi ki:

  Merhaba bende ara ara kahverengi lekelenmeler vardı ertesi gün hapı sonrası yan etki olarak yazıyor adet zamanıma da daha var ayın 17 si regl olma tarihim bu ara kanamalara istihare kanaması deniliyormuş ilmihalden baktım namaz felan kılıyordum bende bugün abdestlenip hacamat yaptırdım biraz önce tekrar adet kanaması gibi kan geldi bu durumda bi zararı olmuşmudur hacamat yaptırmamın

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Merhabalar, bayan hocamızı arayarak bilgi alabilirsiniz. 0541 344 46 93

 10. Eda Akyürek dedi ki:

  Merhaba 12 güm önce adetim bitti 1 güm önce hacamat yaptırdım sonra tekrAr adet oldum. Bu normalmi acaba

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Merak edilecek bir durum yok, detaylar için iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

 11. Elif dedi ki:

  Hamile haccame başkasına hacamat yapabilir mi

 12. Bl dedi ki:

  Adetim in dördüncü günü hacamat yaptırdım ancak rahatsızım şimdi korkuyorum

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Bizimle iletişim geçin lütfen, ne gibi rahatsızlık oldu.

 13. Zeliha dedi ki:

  Merhabalar.Gecen salı günü hacamat yaptirdim.Eve gelince hafif lekelenmem oldu.Halbuki 6 gün önce abdest almıştım.Ve bugun pazar kanamam artarak devam etti.Damla damla kizilcik rengi sürekli geliyor.Yapan bayana mesaj attim bunun bendeki negatif şeylerin çıkışı olduğunu hacamatla şifa buldugumu söyledi.Hormonel problemlerim vardi çünkü.Normal adet zamanıma 1 hafta var ve gelen bu kanama beni rahatsız etmeye başladı artik.

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Lütfen merkezimizle iletişime geçiniz.

 14. Leyla dedi ki:

  Adetlikten hacamat oldum bunu söyleme rağmen birşey olmaz dediler bilmiyordum sonradan öğrendim hem dini açıdan hem sağlık açıdan sorun yaşar mıyım

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Bir sonrakine buna dikkat ederseniz iyi olur.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?