İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hacamat takvimine uymak neden önemlidir ?

Hacamat takvimine uymak neden önemlidir ?

Hacamat uygulaması, gerek dünyanın bir çok ülkesinde gerekse ülkemizde kabul görmüş tarihi bir alternatif tıp yöntemi olarak  önümüze çıkmaktadır. Hacamat uygulaması insanların çok farklı beklentilerine aynı yöntemlerle cevap verebilen uygulaması kolay alternatif tıp yöntemidir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s. a. v.) efendimiz de belirli aralıklarla hacamat uygulaması yaptırmış ve yapılmasını uygun görmüştür. Hacamat ayın belli günlerinde yapılan bir uygulama olmasının yanında Çarşamba ve Cuma günleri uygulanmayan geleneksel bir yöntemdir. Her ayın belli günlerinde de sünnet üzere uygulanma özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler göz önüne alındığında hacamat  ile ilgili bir takvim oluşturma ihtiyacı oluşmuştur.

Hacamat takvimi oluştururken ayın hareketleri göz önüne alınmış ve uygun günler bu şekilde saptanmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede uzmanlardan edinilen bilgilere göre çok çeşitli hacamat takvimleri bulunmaktadır. Bu takvimlerde bulunan ve tavsiye edilen günlerde hacamat yaptırmanın daha faydalı olacağı görüşü hakimdir.

Hacamatın sürekli ve takvimine uygun yapılması da insan vücuduna olumlu faydalar sağlayacağı kanıtlanmıştır.

İnsanların bu uygulamadan beklentilerini karşılamak amacıyla sizlerde kendi araştırmalarınız sonucunda belirli hacamat takvimlerine denk gelebilirsiniz. Takvimlerin güvenilirliği uzman kişilerden alacağınız görüşler doğrultusunda netleşecektir. Hacamat uygulamasını daha önce almış ya da hacamat uygulaması görmek isteyen kişilerin tedaviyi aldıkları  uzman kişilerin tavsiye edeceği takvime uymaları önem arz etmektedir.

Uygulamanın tek bir defa yapılması değil sürekli ve bir takvime bağlı olarak gerçekleşmesi sağlığınıza daha fazla katkı sağlayacaktır.

Hacamat terapisinde kullanılan ay takvimi denilen hicri takvimin ülkemizde kullanılan miladi takvime uyarlama çalışmaları her yıl yapılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda ise miladi takvime göre oluşturulmuş olan hacamat takvimlerini takip etmekte yarar vardır. Fakat bu takvimlere göre hareket etmeden önce yazımızda daha öncede bahsettiğimiz gibi konunun uzmanı olan kişilere danışmak önemlidir.

Her tedavinin bir uygulama yöntemi ve kuralları var olduğundan dolayı hacamat terapisinde  de kurallar ve takvim son derece hassasiyet arz etmektedir.

04 Eylül 2020
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?