İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hacamat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hacamat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hacamat, genel anlam itibariyle arınmaktır. Bu arınma hem maddi hem de manevidir.  Maddi arınma vücutta birikmiş olan kirli kanların dışarı alınması ile gerçekleşir. Manevi arınma ise  vücutta birikmiş kirli kanların dışarı atılması ile bağlantılı olarak, vesvese ve panik atak gibi insanı rahatsız eden durumların bertaraf edilmesi ile sağlanır. İnsan vücudundaki rahatlama sonucu, ibadet ve manevi işlere yönelme daha fazla olur. Bu yolda devam eden kişi bolca istiğfar ve istiaze yaparak manevi arınmayı da gerçekleştirmiş olur.

Hacamat hakkında püf  bir nokta !

İnsanın vücudunda kirli kanlar biriktikçe, o insana şeytan daha çok musallat olur. Düzenli yapılacak olan hacamat, o insanı hem şeytanın daha fazla musallat olmasından hem de sihir ve nazar gibi olumsuz durumlardan korur.

Hacamat nedir ? Hacamat nasıl Yapılır ?

Hacamat çok eski bir kan alma yöntemidir. Ayrıca Peygamber Efendimiz (SAV) hayatı mübarekelerinde bu yöntemi tedavi olmak ya da korunmak amacı ile uyguladığından dolayı sünnettir.  Hacamat ile hedeflenen, deri altında kılcal damarlarda birikmiş olan atıl , kirli kanların bedeb dışına atılmasıdır. Böylece  hacamat yapılan bölgeler  temizlenerek , o bölgede bulunan organların işleyişi daha sağlıklı hale getirilmiş olacaktır.  Hacamat, koruyucu hekimlik uygulamasıdır. Koruyucu hekimlikte olmazsa olmaz uygulamalardan birisi hacamattır.

Hacamat nasıl yapılır ?

Hacamat, tarihten günümüze birçok farklı yöntemle yapılagelmiştir. Günümüzde en yaygın tercih edilen yapılma şekli, vakumlanabilen kupa yardımıyla gerçekleştirilmektedir.  Öncelikle hacamat yapacak haccam ve hacamat yaptırmak isteyen kişi abdest alırlar. Daha sonra her ikisi de yedi defa Ayetel-Kursi’yi okurlar. Haccam hacamat yaptırmak isteyen kişinin şikayetlerini dinleyerek hacamat noktalarını belirler. Hacamat yapılacak noktalar belirlendikten sonra, kupa yerleştirilir ve o bölge vakumlanarak kirli kanların o bölgede toplanması sağlanır. Sonraki adımda, vakumlanan yerden kupa çıkarılır ve kirli kanların toplanmış olduğu bölge, temiz kullanılmamış bir jilet yardımıyla çok küçük dokunuşlarla çizilir. Bu çizilen noktalar üzerine tekrardan kupa yerleştirilir ve vakumlanması sağlanır. Böylece bu uygulama bir kaç defa tekrarlanır ve o bölgedeki kirli kanlar dışarı alınmış olur.

Hacamat uygulaması bittikten sonra, hacamat yapılan noktalar  özel hazırlanmış bir karışım ile sıvazlandıktan sonra işlem sonlandırılır. Hacamat  yaptırdıktan sonra uymanız gereken bazı perhizler bulunmaktadır. Aşağıdaki başlık altında bu perhizlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Hacamat sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Hacamat uygulaması bittikten sonra , üç gün boyunca uymanız gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Şunu da unutmadan belirtmeliyiz, hacamat öncesi yapılması gereken perhizler de bulunmaktadır.

  • Hacamat yapıldıktan sonra banyo yapılmaz. Ancak ertesi gün sabah yapılabilir.
  • Hacamat sonrası 3 gün boyunca hayvansal ürünler tüketilmez.
  • Hacamat sonrası 3 gün boyunca cima yapılmaz.
  • Hacamat sonrası en az bir hafta boyunca çok ağır işler yapılmaz.
  • Hacamat sonrası mümkün mertebe, istiğfar ve salavatı Şerifelerle meşgul olmak efdaldir.
  • Hacamat sonrası en az bir hafta boyunca umumi havuzlara girilmez.
  • hacamat sonrası mümkün ise bal şerbeti içmek iyidir.

Hacamattan çıkan kan nasıl olur ?

Hacamat uygulaması yapıldığı sırada, bazı kişiler çıkan kanın nasıl olduğunu merak ederler. hacamattan çıkan kan genel olarak, jole kıvamındadır. Yani akışkan bir kan özelliği taşımaz. Kupa içerisinde biriken kan zamanla donuklaşır. Haccam kupa içerisindeki kanı boşaltırken zorlanmaz çünkü, hacamattan çıkan kan donmuş şekildedir. Bu kanlar daha çok vücutta birikmiş kirli kanlar olduğundan çok daha koyu renkte olurlar. Hacamattan çıkan kanlar Avrupa’da bir laboratuvar ortamında bilimsel olarak incelenmiştir. Bu araştırma sonucuna göre , hacamattan çıkan kanlar genel olarak insan vücuduna zarar verecek maddeler içermekteydi. Ağır metaller ve birikmiş iltihaplar gibi…

Hacamat kimlere yaptırılmalıdır?

Hacamat işinin ehli, gerekli eğitimleri almış sertifikalı doktorlara yaptırılmalıdır. Her hacamat yapan kişi doğru bir uygulama ile sünnete uygun hacamat yapamayabilir.  Bu nedenle mümkün mertebe tecrübeli, sünnete uygun olarak uygulama yapan, sertifikalı uzman kişilere hacamat yaptırın.

Kahramanmaraş , Gaziantep, Adana, Osmaniye,Hatay başta olmak üzere tüm Türkiye’ye yıllarca hizmet sunmuş olan, uzman haccamlar , Kahramanmaraş Hacamat Merkezi olmanın gururunu yaşarken bir başarıya daha imza atmıştır. Kahramanmaraş’ta muayenehane olarak sertifikalı doktor nezdinde hacamat hizmeti sunan tek adres, Kahramanmaraş Dr. Cuma Sabun Muayenehanesi‘dir.

Kahramanmaraş Hacamat evi

Kahramanmaraş hacamat merkezi

Kahramanmaraş hacamat merkezi, oldukça hijyenik ortamı, uzman kadrosu ve yılların tecrübesiyle başta hacamat olmak üzere, medikal masaj, sülük, biofeedback  uygulamalarını büyük bir başarı ile gerçekleştirmektedir.

Kahramanmaraş hacamat merkezi ile iletişime geçmek için buraya tıklayınız.

28 Kasım 2018

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?