İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Kahramanmaraş Sülük Tedavisi Hakkında Bilgilendirme

Kahramanmaraş Sülük Tedavisi Hakkında Bilgilendirme

Kahramanmaraş sülük tedavisi, Dr. Cuma Sabun muayenehanesinde Dr. Cuma Sabun ve yardımcıları tarafından uygulanmaktadır. Kahramanmaraş’ta doktor gözetiminde, uzman sertifikalı ve resmi izin belgesi ile sülük tedavisi ve hacamat uygulamaları yapan tek adres Dr. Cuma SABUN Muayenehanesidir. Siz de sülük tedavisi ve hacamat hakkında merak ettiklerinizi Dr. Cuma Sabun’a sorabilirsiniz. Sülük tedavisi ve hacamat uygulaması düşünüyorsanız randevu için buradan iletişime geçebilirsiniz. 30 yıllık tecrübe ile Maraş sülük tedavisi konusunda büyük avantajlar sağlamaktadır.

Şimdi sizlere sülük tedavisi hakkında bazı bilimsel veriler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Sülük uygulamaları ile merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sülük Tedavisi Nedir ? Ne zaman kullanılmaya başlanmıştır ?

Eski Mısır Uygarlığı’ndan günümüze, sülükler tıpta tercih edilmektedir. Başta sinir sistemi anormalliklerini, diş problemlerini, cilt hastalıklarını ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Günümüzde çoğunlukla plastik cerrahi ve diğer mikro cerrahilerde de kullanılma alanı  bulmuştur. Bunun nedeni, sülüklerin kan pıhtılarını önlemek için çalışan peptidleri ve proteinleri salgılamasıdır. Bu salgılar aynı zamanda antikoagülanlar olarak da bilinir. Bu, yaraların iyileşmesi için önemlidir.

Şu anda, sülük tedavisi, komplikasyonları önlemenin basit ve ucuz yolu bir yolu olarak çok tercih edilmektedir.

Sülük tedavisi nasıl yapılır?

Tıbbi sülüklerin küçük diş sıralarına sahip üç çenesi vardır. Bir kişinin cildini dişleriyle delip salgılarını “antikoagülanlar” enjekte etmeye başlarlar. Sülükler daha sonra tedavi gören kişiden kan emmeye başlarlar. Bir seferde 20 ila 45 dakika boyunca kan emebilirler. Bu zamanda emilen kan, sülük başına 15 mililitreye kadar çıkabilmektedir. Tıbbi sülükler çoğunlukla Macaristan veya İsveç’te daha çok üretilmektedir. Türkiye’de son yıllarda sülük üretimine hız vermiştir.

Sülük tedavisinin kullanılabileceği birkaç durum vardır. Diyabetin yan etkileri nedeniyle uzuv kesilmesi riski olanlar, kalp hastalığı teşhisi konmuş olanlar ve yumuşak dokularının bir kısmını kaybetme riskiyle deri ameliyatı geçirenler yararlanabilecek kişilerdir. Terapi ayrıca kan pıhtılarını ve varisli damarları tedavi etmek için önerilmiştir.

Anemi, kan pıhtılaşması koşulları veya riskli arterleri olan kişiler sülük tedavisi için uygun olmayan kişilerdir. 18 yaşın altındaki çocukların ve hamile kadınların da genellikle bundan kaçınmaları tavsiye edilir.

Sülük tedavisi için tıbbi uygulamalar

Bir seans sırasında canlı sülükler hedef bölgeye konur ve kan emmeleri sağlanır. Kanı incelten ve pıhtılaşmayı önleyen protein ve peptitleri vücuda enjekte ederler. Bu durum, kan dolaşımını iyileştirir ve doku ölümünü önler. Sülükler, genellikle iz bırakmadan iyileşen küçük, Y şeklinde yaralar bırakırlar.

Sülükler kan dolaşımını artırmada ve kan pıhtılarını parçalamada etkilidir. Dolaşım bozukluklarını ve kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilmeleri büyük avantajdır.

Sülük salgısından türetilen kimyasallar, aşağıdaki rahatsızlıkları tedavi edebilen farmasötik ilaçlara dönüştürülmüştür:

  • Hipertansiyon
  • Varisli damarlar
  • Hemoroid
  • Cilt problemleri
  • Artrit

Klinik denemeler, güvenilir sülük tedavisinin, yaygın eklem hastalığı olan osteoartrit için uygun bir tedavi yöntemi olduğunu göstermiştir . Sülük salgısındaki anti-enflamatuar ve anestezik özellikler, etkilenen eklem bölgesinde ağrı ve hassasiyeti azaltmaktadır.

Sülük Tedavisi Hangi Hastalıklarda Başarılıdır ?

Kalp hastalığı

Kalp hastalığı olan kişiler sülük tedavisi alabiliyor. Kaynak iltihabı ve kan akışını iyileştirmek için başarılı şekilde uygulanmaktadır. Son birkaç yılda, sülük tedavisi, vasküler hastalığı ve bozuklukları olan kişiler için kabul edilebilir bir alternatif tedavi haline gelmiştir.

Kanser

Sülük tedavisi alan kanser hastaları, sülük salgısında bulunan trombosit inhibitörleri ve özel enzimler nedeniyle tercih edilebilmektedir. Bazı kan kanserleri olan kişilerin sülük tedavisi almaları tavsiye edilmezken, akciğer kanserinin etkilerini yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Hayvan testleri ayrıca, sülük salgılarının farelere doğrudan enjekte edilmesinin kanser hücrelerinin kolonizasyonunu önlemeye yardımcı olduğunu da göstermektedir .

Sülükler diyabete yardımcı olabilir mi?

Diyabetin ilerlemesi çok sayıda soruna neden olabilir. Bu sorunlar, kanın ayak parmaklarına, parmaklara, ellere ve ayaklara ulaşmasını sınırlayan veya engelleyen damar hastalıklarına yol açabilir. Kan akışı ciddi şekilde kısıtlandığında, etkilenen doku ölebilir. Bu, diyabetli kişiler arasında ampütasyonun başlıca nedenidir. Diyabet komplikasyonları nedeniyle bir parmak veya uzuv kaybı, dünya çapında milyonlarca insan için büyük bir endişe kaynağıdır.

Bu süreci durdurmanın en etkili yolu, kan pıhtılaşması riski olmadan, etkilenen dokularda dolaşımı artırmaktır. Güvenli araştırmalar, sülük tedavisinin bu konuda bir rol oynayabileceğini göstermiştir.

Sülük salgısındaki Hirudin maddesi kanı inceltir ve pıhtılaşmasını önler. Diyabetli insanlar daha kalın kana sahip olma eğiliminde olduğundan, Hirudin, kanı incelterek kalp ve kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar, Hirudin’in diyabet tedavisinde kullanıldığı durumlarda olumlu sonuçlar aldıklarını söylemişlerdir.

Yakın tarihli bir vaka çalışması, sülük tedavisini içeren geleneksel Unani tıbbının 60 yaşındaki diyabetli bir kadının ayağını kurtarmaya nasıl yardımcı olduğunu göstermiştir. Sülük salgısının sentetik formları mevcuttur, ancak araştırmacılar, bir seansta en az dört sülük kullanmanın, ampütasyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfetmişlerdir.

02 Kasım 2020

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?