İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

2022 Şubat Ayı Hacamat Günleri

2022 Şubat Ayı Hacamat Günleri

Hacamat ile kendini daha sağlıklı hissedenler, yıl içerisinde bir kaç defa hacamat yaptırabilmektedirler. Şubat ayı içerisinde de hacamat yaptırmak isteyenler, Şubat ayı hacamat günlerini merak etmektedirler. Bu yazımızda 2021 Şubat ayı hacamat günleri hakkında bilgi vereceğiz.

2022 yılı Şubat ayı hacamat günleri şu şekildedir: 17 Şubat Perşembe, 19 Şubat Cumartesi, 20 Şubat Pazar, 21 Şubat Pazartesi, 22 Şubat Salı, 24 Şubat Perşembe, 26 Şubat Cumartesi, 27 Şubat Pazar, 28 Şubat Pazartesi günleri hacamat yapılabilecek günlerdir.

Şubat 2022 Sünnet Hacamat Günleri :

20 Şubat Pazar , 22 Şubat Salı günleri sünnet olan hacamat günleridir. Sünnet olan hacamat günlerinde hacamat yaptırmak daha faydalıdır.

Hacamat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hacamat öncesi dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada beslenme gelmektedir. Hacamat yaptırmayı planladığınız günün 3 gün öncesinde yapılması gereken bazı perhizler bulunmaktadır. Hacamattan 3 gün önce hayvansal ürünlerden uzak durulması gerekmektedir. Hayvansal ürünler hacamatın faydasını azalmaktadır. Bu nedenle hacamattan en az 3 gün önce hayvansal tüm ürünleri terk etmek gerekmektedir.

Hacamattan en az bir gün önce ağır işler yapmamak gerekir. Vücut kan kaybedeceği için hacamata hazır ve dinç olmak yerinde olacaktır. Hacamattan önce bir bardak ılık bal şerbeti içmek sizi daha dinç yapacaktır.

Hacamattan bir gün önce cima yapmamak gerekir. Cima vücudu yorgun düşüreceği için hacamat öncesi uzak durulması gerekir.

Hacamata gidileceği zaman abdestli olmak gerekiyor. Hacamat aynı zamanda sünnet olan bir uygulamadır. Sünnet niyetiyle hacamata gitmekte faydalar bulunmaktadır.

Hacamat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hacamat öncesi dikkat edilmesi gerekenler olduğu gibi hacamat sonrası da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Yine bu hususların en başında beslenme gelmektedir.

Hacamattan sonra 3 gün boyunca hayvansal ürün tüketmemek gerekir. Hayvansal ürünler hacamatın faydasını azaltacağından en az 3 gün tüketmemekte fayda bulunmaktadır.

Hacamattan sonra en az bir gün cimadan uzak durulması gerekmektedir. Yorucu işler hacamat sonrası önerilmemektedir. Yorucu işler hacamat sonrası baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir.

Hacamat Ne Gibi faydalar Sağlar

Hacamat eklem ağrılarına, boyun ve bel fıtığı ağrılarına, baş ve migren ağrılarına başta olmak üzere bir çok kronik sebepli hastalıklara fayda sağlamaktadır. Hacamatın o kadar çok faydaları bulunmaktadır ki burada hepsini anlatmamız mümkün değildir.

Hacamat kişiye göre farklı şekillerde uygulanabilir. Hasta olmayanlar da korunma amaçlı hacamat yaptırabilirler. Esasen hacamat koruyucu bir hekimlik uygulamasıdır. Yılda iki defa koruyucu hekimlik çerçevesinde hacamat yaptırmak büyük faydalar sağlayacaktır.

Hacamatın yararları hakkında daha fazla bilgi almak için Dr. Cuma SABUN‘la iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM

 1. Bahadır dedi ki:

  Ben devamlı oluyorum fayda sagliyor ama bize 1 gun oncesi ve sonrasi hayvansal gidayi kesin diyorlar siz 3 gün demissiniz acaba tam randıman alamamizin sebebi bu olabilir mi hacamattan

  1. Erdoğan dedi ki:

   3 gün en idealidir. Fayda en üst düzeyde olacaktır.

 2. Gül dedi ki:

  Iyi gunler.Kameri takvime göre ayın 17 si cuma,cumartesi gibi yasak gunlere denk gelirse yine hacamat yapılırmi.bir sorumda iyi huylu tumörden ameliyat olan kişinin başka bir yerinde de kitle çiksa fakat ne oldugu bilinemzse bu kişiye hacamat yapılırmi.bu kisi uzun yıllar sigara icmis ameliyattan sonra bırakmış biri.

  1. Erdoğan dedi ki:

   17 si Cumaya gelirse hacamat yapılmaz. İkinci konuyu doktorumuzla detaylı görüşebilirsiniz.

 3. Recep dedi ki:

  Hocam baklava yedim hacamat olmama engelmi

  1. Erdoğan dedi ki:

   Merhaba Recep kardeşim, afiyet olsun hayır engel değil.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?