İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Çocuklarda Hacamat Faydaları Nelerdir?

Çocuklarda Hacamat Faydaları Nelerdir?

Dünyaca ünlü futbol yıldızı Karim Benzema’nın hacamat masasına yatması ile birlikte Avrupa’da hacamata olan merak yükseliyor. Güvenilir hacamat hekimlerinin artması ve gerekli denetimlerin yapılması Türkiye’de hacamatın yaygın hale getiriyor. Son olarak hacamat yapılmış olan çocuklardaki olağanüstü değişime ilişkin yayınlanan rapor hacamat faydaları konusundaki tereddüdü gideriyor.

Çocuklar da yetişkinler gibi aynı ortamda tedaviye sokuluyor. Altın ve yasak günler, kısıtlamalar ya da uyulacak esaslar değişmiyor. Sadece çocuk bedenler küçük olduğunda daha küçük çaplı kesi oluşturuluyor ve sayı olarak daha az hacamat kupası kullanılıyor. Seanstan sonra çocuklarda veya bebeklerde aşağıdaki değişimlere rastlanıyor:

  • İdrarını tutamayan çocuklar; hacamat tedavisi sonrasında gelişme gösteriyor. Takip edilen 10 çocuktan 8’i altını ıslatmayı terk ediyor ve tuvalet alışkanlığı kazanıyor. Onda birlik dilimdeki çocuklar ise nadiren ıslatmaya devam ediyor. Ancak idrar kaçırma eskisi kadar sık tekrarlanmıyor.
  • Çocuklarda daha sakin ve olgun davranışlar da hacamat faydaları arasında bulunuyor. Hacamatın bitiminden itibaren çocukların çevredeki uyarıcılara daha ilgili oldukları ve akranları ile iyi geçindikleri anlaşılıyor. Oyun kavgalarında bariz azalmalar yaşanıyor.
  • Hacamat yaptıran bebeklerde ve çocuklarda hafıza becerileri gelişiyor. Dinledikleri ya da izledikleri şeyleri hızla ezberledikleri, daha kolay hatırladıkları, kişi ya da nesneler arasında bağlantı kurabildikleri belirtiliyor. Böylelikle öğrenme hızları akranlarına göre yüksek seyrediyor.
  • Özellikle ergenliğe giren çocuklarda cilt problemleri can sıkıyor. Çocukların psikolojilerini etkileyen ve onları sosyal hayattan uzaklaştıran sivilce, akne, iz gibi unsurlar hacamat tedavisi yok edilebiliyor. Bu çocukların saçlarındaki canlılık, derilerindeki pürüzsüzlük dikkat çekiyor.
  • Öksürük, boğaz iltihabı, nezle, grip gibi soğuğa bağlı enfeksiyonlar çocukluk çağının kâbusu olarak görülüyor. Aileler hastaneden hastaneye koşarken çocuklar da ilaç ve hastane arasında heder oluyor. Hacamat faydaları ile çocuklar bu enfeksiyonlara karşı direnç kazanıyor. Hastalıkların yaşanma ve tekrarlanma oranları düşüyor.
  • Çocukluk için gelişim önemlidir ve gelişiminde sorun olan çocuklarda ilerleyen yaşlarda çeşitli semptomlar görülür. Kemik rahatsızlıkları gibi fiziksel problemlerin yanında dersler başarısızlık gibi akademik olumsuzluklar da yaşanır. Hacamat tedavisi uygulanan çocukların gelişimi daha düzgün ve yaşına uygun seyreder.
  • Gelişimi etkileyen bir diğer unsur da yemek isteksizliğidir. Çocukların büyük çoğunluğunda yemeye karşı isteksizlik ve yemek seçme davranışı görülür. Hacamattan sonra çocuklar daha iştahlı olur ve normal öğünlerini bitirebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?