İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Kimlerin Hacamat Yaptırması Uygun Değildir?

Kimlerin Hacamat Yaptırması Uygun Değildir?

Modern tıbbın dahi faydasını kabul ettiği evrensel bir tedavi yöntemi olan hacamat, Asya’dan Avrupa’ya kadar birçok ülkede uygulanıyor. Yasal düzenlemelerin gelmesi ile birlikte ülkemizde de birçok kişi soluğu hacamat salonlarında alıyor. Rahatladığını ve çok fayda gördüğünü söyleyen hastalar, çevrelerindeki kişileri de hacamata yönlendiriyor. Ancak, ne yazık ki herkes hacamat yaptıramıyor. Fiziki özellikler ya da bazı kronik hastalıklar, hacamatın yapılmasına engel oluyor.

Hacamat faydaları saymakla bitmezken bazı kişiler kendileri için hacamatın uygun olmadığını öğreniyor. Bu durum bazı hastalarda geçici iken bazı hastalarda sürekli geçerli oluyor. Hacamata bir ilgisi olan hastaların öncelikle bu konuda yeterli bir bilgi birikimine sahip olmaları öneriliyor. Aşağıda sayılan engel durumlar kendisinden olan kişilerin bu durumu hacamat uzmanına söylemeleri gerekiyor. Çünkü bu kişiler risk gurubunda yer alıyor.

  • Regl Döneminde Olanlar:

Regl döneminde olan kadınlar için uygun görülmüyor. Çünkü bu dönemde kadınların normal kanaması devam ediyor. Hacamatla birlikte vücudun başka bölgesinden kan çıkması regl kanamasını durdurabiliyor. Bu durumda kadının rahim bölgesinde tıkanıklık oluşturma riski bulunuyor. Ayrıca regl döneminde kadınlar dinen abdestsiz kabul edildiği için sünnet olan işlemin uygulanması önerilmiyor. Hacamata ilişkin en ayrıntılı bilgileri içeren islamihacamat.com, bu konuyu da tüm detayları ile açıklıyor.

  • Kalp Hastası Olanlar:

Kalp hastası olanlar ya da kalbinde pil bulunan kişiler için hacamat tehlikelidir. Çünkü genellikle kalp hastalarına hekimler tarafından sulandırıcı haplar öneriliyor. Hem kanın kıvamı hem de kan seviyesi bakımından zarar oluşabiliyor.

  • Kana Karşı Hassas Olanlar:

Hacamat yapılırken sırt, baş ya da boyun bölgelerinden kesiler yapılıyor. Doğal olarak kan görüntüsü ve kokusu oluşuyor. Kan görünce ya da kan kokusu hissedince bayılan, fenalaşan kişilere bu tedavi yapılmıyor. Çünkü aksi durumda kesiklerle birlikte kişilere gereği gibi müdahale etmek zorlaşıyor. Hacamat faydaları göreyim derken daha olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliyor.

  • Hemofili Hastası Olanlar:

Hemofili hastalarında herhangi bir sebeple oluşan kanama ya durmuyor ya da normal kişilere göre çokdaha geç duruyor. Hacamatın yapıldığı esnada vücutta oluşan kesiler sonucu oluşan kanama bu hastalarda durdurulamayabiliyor ve kan kaybına sebep oluyor. Bu hayati bir risk olduğundan bu hastalara hacamat yapılamıyor. Dr. Cuma Sabun, olası risklerin önüne geçmek için hastalarını ayrıntılı olarak muayene ediyor.

  • Organ Nakli Yaptıranlar:

Organ naklinde vücudun yeni organı kabul etmesi için bağışıklık sistemi kısmen de olsa baskılanıyor. Organ nakli olan kişiler bağışıklık sistemini istenilen seviyede tutacak ilaçlar kullanıyor. Hacamat ise tam tersine bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücudu daha dirençli hale getiriyor. Bu nedenle bu kişilerin organ nakillerinde istenmeyen sonuçlar oluşabiliyor.

  • 12 Aylıktan Küçük Olanlar:

Aslında hacamatın yapılabilmesi için belirli bir yaş sınırı belirtilmiyor. Yaşamın her aşamasında yapılabileceği öngörülüyor. Ancak uygulamada yaşanan sıkıntılardan dolayı 1 yaşına gelmeyenlere yapılmaması öneriliyor. Çünkü tedavi olacak kişinin dayanıklı olmaması ve ani hareketlerde bulunmaması gerekiyor. Bisturi ile kesme, kupa koyma ve bekleme aşamaları bebeklerde zor olduğundan hacamat için yeterli büyüklüğe ulaşılması isteniyor.

  • Düşük Tansiyonu Olanlar:

Kalbin en önemli fonksiyonu, damarlara yeterli oranda kan pompalamasıdır. Düşük tansiyonu olan kişilerde, kalbin damarla pompaladığı kanın seviyesi oldukça düşüktür. Tansiyon düşüklüğüne kalp hastalığı, beslenme yetersizliği veya gebelik farklı fizyolojik durumlar sebep olur ve bu halde hacamat yapılması tehlikelidir.

  • 2 Aydan Fazla Gebeliği Olanlar:

Hayatın her döneminde hacamatın yaptırılması öneriliyor. Ancak gebeliği 2 aydan fazla olan kadınlarda risk hacamatın faydaları ile kıyaslandığında daha fazladır. Gelişim döneminde gebeliğin zarar görmemesi için hacamatı ertelemek daha isabetlidir. Ancak gebe kalmakta sorun yaşayanlar için modern tedaviler ile birlikte hacamatı denemek oldukça faydalıdır.

25 Şubat 2020

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?