İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hacamat hangi günlerde ve saatlerde yapılmalı

Hacamat hangi günlerde ve saatlerde yapılmalı

Hacamat  çok kadim bir tedavi olmanın yanı sıra bir çok hassasiyeti olan bir tedavi metodudur.Haftanın hangi günlerinde ve günün hangi saatlerinde yapılması gerektiğine dair hassasiyetleri olan hacamat ilmi bir uygulamadır.

 

Bazı bilim adamlarına göre Ay ‘ın çekim kuvveti sadece med ve cezir (gel-git) hadisesi ile sulara değil ; aynı zamanda insanlara , hayvanlara , meyvelere ,ağaçlara topraklara , hatta madenlere dahi tesir etmektedir. “‘Güneşin tesiri harareti ile , ayın tesiri ise rutubeti iledir.” (13)

(11) K. Ummal 10/28126 (Benzar ve E. Nuaym’dan naklen)
(12) İ. Sina Kanun 1/212
(13) Ali Rıza Karabulut Tıbb-ı Nebevi sh. 377

MEVSİM OLARAK ZAMANI
Hacamat havalar ısınmaya başladığı zaman yapılır. Sıcaklar bastırdığı zaman ilkbaharın sonu,kiraz çıktığı zaman Mayıs-Haziran aylarıdır.

“Sıcak şiddetlendiği zaman hacamat ile yardım isteyin” Hadis-i Şerif

HAFTANIN HANGİ GÜNLERİNDE YAPILMALI
Hacamat PAZARTESİ günü yapılmalıdır.Hakkında teşvik olup yasak olmayan tek gün pazartesidir. Haftanın üç günü hakkında hem teşvik edici, hem de yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Eğer Pazartesi günü mümkün olmazsa, bu üç günde hacamat olunabilir. Bu günler; PAZAR, SALI, PERŞEMBE (Salı günü ayın, hicri 17′nci gününe gelirse hacamat için çok uygundur.)

HANGİ GÜNLERDE YAPILMAMALI
Haftanın üç günü hakkında teşvik olmayıp sadece yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Bu üç günde yasak günlerdir; ÇARŞAMBA, CUMA, CUMARTESİ (Bu günlerde ameliyat, mümkünse yapılmamalıdır.) BU GÜNLERDE KESİNLİKLE HACAMAT OLMAMALIDIR. Hadis-i Şerif’te “Kim Çarşamba veya Cumartesi günü hacamat olurda bedeninde alaca hastalığı görürse, sadece kendini kınasın.”,”Cuma günü bir saat vardır, kim o saatte hacamat olursa mutlaka ölür.”, “Cuma, Cumartesi, Pazar günleri hacamat olmaktan kaçının.”

GÜNÜN HANGİ SAATİNDE YAPILMALI

En faydalısı güneş doğduktan 1 saat geçtikten sonraki 2 saattir(bu 2 saatten sonrada öğlen kerahet vaktine kadarda hacamat yapılabilir), bu mümkün olmazsa öğlen ikindi arası.

Ayın ilk yarısında vücutta kan miktarı artmaktadır. Kan miktarının artmış olduğu bu dönemde insanlar kendilerini güçlü ve sağlıkl ı hissederler. İkinci yarısında ise kan miktarı azalır. Bu dönemde ise zayıflık hisseden insanların ağrıları artar. Daha geç iyileşirler. Kan dolaşımları ve bağışıklık sistemleri zayıflamıştır.
Ayın ilk yarısında (Dolunay halinde ) hararetle , rutubetin artmasından dolayı , damarlardaki kan çoğalır. Ayrıca dolaşımdaki kanın hızında da artma meydana gelir. Cinsel istekte kuvvetlenme olur. Yapılan araştırmalara göre bu dönemde ayın 11-21. günlerinde işlenen suçlar ve cinayetlerde belirgin artışlar olduğu tespit edilmiştir. Bu günlerde ayın cazibesi vücuttaki kanın hareketlenmesine ve vücudun dinç olmasına tesir ettiğinden dolayı kişiyi suç işlemeye müsait bir hale getirdiği gibi , sinir sistemine de tesir etmektedir “.(14)

Eğer insan vücudundaki kan hücreleri yanyana dizilecek olsaydı, 96.500 km’lik bir şerit oluşturacaklardı, yani dünyanın çevresini 2 kez dolaşmaya yeterli bir uzunlukta olacaklardı.

Minik bir kan damlasının %50′sinde, 5 milyon alyuvar, 10 bin akyuvar ve 250 bin trombosit vardır. Diğer yarısını ise plazma teşkil eder.

Bir akyuvarın kalbinizden başınıza gidip gelmesi yaklaşık 10 sn, ayak baş parmağınıza gidip gelmesi ise yaklaşık 1 dakika sürer. Bir gün içinde bu akyuvar vücutta binden fazla tur yapar.

Akyuvarlak saniyede 1.2 milyon tane olmak üzere kemik iliğinde yaratılır. Bir ömür boyunca buralarda yaklaşık yarım ton akyuvar yaratılır.

Eskiden beri hacamatın her türlü rahatsızlığa iyi geldiği düşünülmektedir. Frederick, savaşlarda sinirlerini yumuşatmak için hacamat yaptırırdı. XIII. Louis ise 6 ay içinde 47 hacamat yaptırmıştı.

HACAMAT NE ZAMAN YAPTIRILIR?

Hacamat hastalık için her mevsimde yaptırılır. Sünnet ilkbahar ve sonbaharda yaptırılandır.

Hacamat günlerinin en hayırlısı Pazartesi,Salı ve Perşembe günleridir Pazar günüde hacamat yaptırılır.

Acil durum söz konusu değil ise Cuma,Cumartesi ve Çarşamba günleri kan aldırmak tavsiye edilmemiştir. Ancak kan o kimse geldiğinde müstesnadır. Sağlıklı olup sırf sünnet için kan aldıranlar bugünlere uymaları gerekir hasta kimseler için gün ve mevsim söz konusu değildir. Hasta kimseler ihtiyaç duyduğu her zaman kan aldırabilirler çünkü bunda zaruret vardır.

Hacamat zamanlarının en hayırlısı Arabi aylarının 17,19,21,23,25. tekli günleridir.

HACAMAT YAPTIRMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

1- Aç karnına gelmeleri gerekir.

2- Eşiyle bir gün önceden ilişkide bulunmaması gerekir hacamattan bir gün sonrada ilişkide bulunmaması gerekir.

3- Hacamat olan kimse o gün fazla su içmez.

4- Acılı,tuzlu,ekşi yemekten çekinmek gerekir.

5- 48 saat hayvansal gıdalar yememesi gerekir.

24 Kasım 2013

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM

 1. Hacer dedi ki:

  Çok güzel bilgilendirici olmuş ALLAH razi olsum

 2. Banay dedi ki:

  Ankarada bildiğiniz devlet hastanesi varmıdır hacamat yapan

  1. Erdoğan dedi ki:

   Maalesef bildiğimiz yok

   1. M.Derviş dedi ki:

    Yazıda bir yerde Paza p.tesi Persembe olun diyor. Bir yerde ise Cuma C.tesi Pazar olmayin diyor anlayamadım Pazar olalımmi olmayalımmı ?

    1. Erdoğan dedi ki:

     En iyi günler pazartesi,salı ve perşembe günleridir. Zorunlu durumlarda diğer günler de yapılabilir.

     1. Gul dedi ki:

      Salı günü aksam ezanından sonra hacamat yapilirmi

     2. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

      Yapılmaz

 3. mustafa ok dedi ki:

  kardeşim bunu hastaneler yapmaz bu işin federasyonu var özelliklede manevi yönunu bilen ustalari var istersen oturdugun ilcede tanıdığin sofiler varsa onlar seni yönlendirir

 4. Anonim dedi ki:

  Cuma cumartesi Çarşamba günleri neden uygun değil

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Bu günlerle ilgili hadisler var, yasaklı günler. Özellikle Çarşamba ve Cuma günleri yapılmaz.

 5. Suheyla Aktas dedi ki:

  Islami takvime gore gun gunesin batmasiyla baslar ertesi gunun gun batimina kadar devam eder bu durumda gun batimiyla yani aksam namazindan sonra hacamat yapabiliyormuyuz .

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Evet yapılır

   1. Semih dedi ki:

    Miladi takvime göre Perşembe akşamı yapabiliyor muyuz ?

 6. Saliha dedi ki:

  6 haziran salı altın gün olduğuna göre, pazartesi ikindiden sonra yapılırsa altın gün sayılırmı?

 7. Nefise dedi ki:

  Akşamları yapılan hacamata hiç değinmemişsiniz. Gündüz vakti çalışanlar için akşam hacamatı da yapılıyor ama sünnet olan günün bir gün önceki akşamı olacak.

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Geçmiş olsun. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 8. Yıldız Kiraz dedi ki:

  Salı günü ikindiyle akşam ezanı arası hacamat yaptırabilir miyiz

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Uygundur sorun olmaz

 9. Doğan Erdoğan dedi ki:

  Hangi günler yapılmaz “Cuma Cumartesi Çarşamba” öyle yazıyo hemen alt satırda “Cuma Cumartesi Pazar”
  Çok güvenli bi siteymiş gerçekten

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Çarşamba, cuma ve cumartesi

 10. Ahmet dedi ki:

  Akşam ezanından sonra hacemat yapılır mı acaba

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Hacamat günü ise yapılır

 11. Esin dedi ki:

  Merhaba 1 Kasım Çarşamba günü akşam 18.00 da hacamat yaptırmak için randevu aldım bacaklarımın rahatsızlığı için 2 Kasım hacamat sunnetmis sanırım bunun gününe olabilmek için birgün öncesi akşamdan yaptırmak gerekiyormuş doğru sizce bu bilgi Çarşamba akşamı perşembeyi bağladığı için bu şekilde oluyormuş

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Akşam sonrası hicri takvim bir sonraki güne geçer

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?