İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hacamat Kupa Terapisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hacamat Kupa Terapisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

5000 yıllık bir geçmişe sahip hacamat, dünyanın en eski tedavi metotlarından biri olarak Mısır, Çin, Babil vb. medeniyetlerde çeşitli hastalıkların tedavisi amacı ile kullanılmaktaydı. Şimdiki adı ise, dilimize Arapçadan geçmiştir. Hicâma (tıbbi amaç güderek) kan aldırmak ile hacm, kabartı, tümseklik kelimelerinden alınmıştır. Bu işlem, Uzakdoğu kültüründe, “yaş kupa tedavisi” olarak bilinmektedir.

Hacamat Kupa Terapisinin İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir?

Hacamatın faydaları
Kupa terapisi

Hacamat insan vücuduna iki farklı şekilde etkili olmaktadır.

  • Vücudumuzda bulunan atar damar ve toplardamarların yanında bir de “lenf damarları” olarak adlandırılan başka bir dolaşım sistemi daha bulunmaktadır. Lenf damarlarının dâhil olduğu dolaşım sistemi, vücutta biriken, atar ve toplardamarlar vasıtası ile taşınması mümkün olmayan atıkları toplar. Ölü hücreler, parçalanmış bakteri hücreleri, yağ molekülleri bu atıklardan bazılarıdır. Vücudun kanalizasyonu görevini gören bu sistem, doğru çalışmadığında, vücut dokuları tam anlamıyla temizlenemeyeceği için kişilerde hastalık hali devam eder. Vücuda uygulanan kupa terapisi ile lenf damarları sistemi hareketlendirilir. Vücuda atılan çizikler, kanamaya sebep olduğu için birikmiş zehirli maddelerin dışarı çıkarılması ya da lenf damarlarını hareketlendirdiği için çabucak atılması sağlanmaya çalışılır.
  • Hacamat için bilinen bir başka etki alanı enerji tıbbı ile açıklanır. İnsan vücudu yalnızca maddi mekanizmalar ile değil elektromanyetik enerji dalgaları ile de çalışır. Akupunktur tedavisi, vücutta bulunan enerji dalgalarının kontrol edilebildiği noktalar üzerinde yapılırken, yaş kupa tedavisi de aynı noktalar ile benzeşmektedir.

Hacamat Öncesinde Yapılması Faydalı Olanlar

Hacamat tedavisine başlanmadan önce, bir ön hazırlık olarak kişilerin oruç tutması ya da en azından bir gün boyunca hayvansal ürünleri tüketmemesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca bu uygulamanın zamanı önceden belirlendiği için kadınların hayızlı olmamasına dikkat etmek gerekir. Uygulama sırasında abdestli olmak sünnettir. 

Hacamat Uygulaması Nasıl Yapılır?

  • Hacamat uygulaması yapılmadan önce, kişinin rahatsızlığı göz önünde bulundurularak, uygulama noktaları tespit edilir.
  • Belirlenen noktalara kupalar vakumlanır. Vakumlanan kupalar vasıtası ile dolaşımın artması amaçlanır.
  • Belirli bir süre beklendikten sonra cilt altı dokuya geçmemek kaydı ile cilt üzeri jilet ya da bisturi ile minik minik çizilir.
  • Vakumlu kupa uygulaması yinelenerek, kan akışı durana kadar beklenir. Kan akışının durmasının ardından kupalar ve diğer malzemeler tıbbi atık kutusuna atılarak, uygulama alanı sağlıklı bir şekilde temizlenir.
  • Tüm uygulama ve temizlik aşamalarında tek kullanımlık malzemeler tercih edilmelidir.

Konu ile çok daha detaylı bilgiyi web sitemizden edinebilirsiniz.

14 Nisan 2021

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?