İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

HACAMAT ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

HACAMAT ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

Günümüzde de yaygın olarak alternatif tıbbın önemli bir kolu olan hacamat (diğer adıyla kupa tedavisi), beden içerisindeki ağır metal ve zehirleri atmanın ve böylece bağışıklığı kuvvetlendirmenin en tabii ve etkin yollarından bir tanesidir.

Hacamat tedavisi yapan ve yaptıran kişilerin göz önünde bulundurmaları gereken birtakım kurallar vardır. Faydalı ve sağlıklı bir hacamat öncesinde bu kuralları göz ardı etmemek gerekir.

Hacamat öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli kural hacamatın temiz şartlarda uzman kişilerce yapılmasıdır. Hacamatta kullanılacak malzemeler kesinlikle sağlığa uygun, sterilize edilmiş,  kişiye özel ve tek kullanımlık olmalıdır.

Hacamat öncesinde kronik hastalığı bulunanlar mutlaka kendi doktoruna danışmalıdır. Özellikle organ nakli operasyonu geçirenler, diyaliz ve hemofili hastaları, kan sulandırıcı ilaç alan kişiler hacamat öncesinde kesinlikle doktoruna sormalıdır. Eğer doktoru onay veriyorsa hacamat yaptırmalıdır.

Hacamat öncesinde dikkat edilecek diğer bir kural, vücudun hacamata hazırlanmasıdır. Hacamatan en az 1-2 gün öncesinde hayvansal gıdaların hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekir. Çünkü et ve süt gibi hayvansal besinler sindirim sisteminde 12 saat kalır ve bu sürede kan sindirim organları etrafında toplanır. Hacamat uygulaması esnasında kanın vücudun tüm dokularına yayılması gerekir, bu nedenle de hacamat öncesinde et ve süt ürünleri yenmez.

Hacamat öncesinde dikkat edilecek bir başka kural ise hacamat öncesi ne aşırı tok ne de aşırı aç olmaktır. Hacamattan en az 2-3 saat öncesinde tansiyonun düşmemesi için çok hafif şeyler yenebilir. Hacamattan bir saat öncesinde aç olunması tavsiye edilir.

  • Hacamattan bir gün önce cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.
  • Hacamattan en az bir saat önce sigara kullanılmamalıdır.

Diğer taraftan hacamat öncesinde uyulması gereken maddi kuralların yanında manevi kurallar da vardır. Hacamat öncesinde, hacamat yapan ve yaptıran kişinin abdestli olması, Âyete’l-Kürsî okunması gerektiği bildirilmiştir.

Hacamat öncesi bu kurallara uyulmaması hacamat tedavisine engel olmaz. Ancak bu kuralların bazısı hacamat olanı, bazısı da hacamat yapanı korumak içindir. Bundan dolayı hacamat öncesinde bu ciddi ve önemli kurallara dikkat edilirse hacamat tedavisinden maksimum fayda elde edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?