En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

HACAMAT SONRASI NE YENMEZ

HACAMAT SONRASI NE YENMEZ

Asırlardır bir tedavi metodu olarak uygulanan ve günümüzde de alternatif tıbbın önemli bir kolu olan hacamat (diğer adıyla kupa tedavisi), beden içerisindeki ağır metal ve zehirleri atmanın ve böylece bağışıklığı kuvvetlendirmenin en tabii ve etkin yollarından bir tanesidir.

Hacamat, Sağlık Bakanlığının Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği kapsamında günümüzde yasal zemin bulmuş olup, sadece doktorlar tarafından uygulanabilmekte ve böylece gerek hijyen gerekse bireyin sağlık koşullarına uygunluğu bakımından çok daha sağlam bir zemin kazanmıştır.

Hacamat tedavisi yapan ve yaptırılan kişilerin göz önünde bulundurmaları gereken birtakım hususlar vardır. Faydalı ve sağlıklı bir hacamat öncesinde ve hacamat sonrasında bu hususları göz ardı etmemek tedavinin daha etkin ve faydalı olmasına yardımcı olmaktadır.

Bu bağlamda; hacamat öncesi ve hacamat sonrasında yenilen içilen gıdalara dikkat etmek gerekmektedir. Hacamattan sonra en az iki saat bir şey yenilip içilmemelidir; su, çay, kahve, sigara, meşrubat vb. içilmemelidir.(Eğer aşırı susuzluk yaşanırsa dudak ıslatacak kadar su alınablir.) İki saat geçtikten sonra bir bardak suya bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı sirke koyup bir şerbet yapıp içmek (sirkenin, hacamattan sonra vücuttaki mikropları kırma özelliği vardır) ve yemek ten önce en az yarım saat beklemek hacamat sonrası elde edilecek faydayı azami seviyeye çıkaracaktır.

Hacamattan sonra iştah biraz açılabilmektedir ancak hacamattan sonrada perhize devam edilmelidir. Hacamattan sonra mümkünse gün içerisinde hafif gıdalar ile beslenilmesi hacamatın faydasını artırmaktadır.

Hacamattan gelinen günde ve bir gün sonraki günde et ve et ürünleri (kırmızı etler, balık eti, tavuk eti vb.), süt ve süt ürünleri (yoğurt, peynir, tereyağı, sütlaç, muhallebi vb.süt ürünleri), yumurta ve yumurta içeren besinler yenmemeli bunlara diyet yapılmalıdır.

Tüm meyveler ve sebzeler; mercimek, nohut, fasulye, pirinç, bulgur vb. baklagiller, yoğurt ve et olmadan pişirilen çorbalar; içeriğinde yumurta bulunmayan unlu mamuller; tahin, pekmez, reçel, bal gibi besinler yenilebilir.

Eğer hacamat sonrası kişi kendini halsiz hissediyorsa, bal şerbeti yararlı olmaktadır. Genel olarak hacamat sonrası 3 gün boyunca hayvansal gıdaların tüketilmemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?