İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Cilt Hastalıklarında Sülük Tedavisi Ne Kadar Etkilidir ?

Cilt Hastalıklarında Sülük Tedavisi Ne Kadar Etkilidir ?

Son yıllarda sentetik ürünler ve hormonlu gıdalar yüzünden deri ve cilt hastalıkları artış göstermiştir. Avrupa’da cilt hastalıklarının tedavisinde tercih edilen sülükler, ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Kahramanmaraş sülük gölü ve benzeri yerlerde üretimi yapılan sülükler yeterli miktarda değildir. Sayının çokluğundan ziyade steril olmuş tıbbi sülükler büyük önem arz etmektedir. Maraş sülük tedavisi konusunda önemli bir şehirdir. Tarihten gelen tecrübesini sahaya yansıtan uzmanlar halka kaliteli bir hizmet sunmaktadırlar. Dr. Cuma SABUN Muayenehanesi, uzman doktoru ile steril bir ortamda steril olmuş sülüklerle sülük tedavisi gerçekleştirmektedir. Şimdi gelin cilt hastalıklarında sülük tedavisinin nerelerde nasıl uygulandığına bir göz atalım.

Deri, vücudun enfeksiyona karşı birincil savunma hattıdır. Deride üç ortak katman vardır: Deri hücreleri, kılcal damarlar, ter bezleri ve saç köklerinden oluşan Epidermis, Dermis ve Hypodermis.

Yaygın cilt hastalıkları genellikle en üstteki iki katmanda, epidermis ve dermiste görülür. Komplike olmayan cilt hastalıkları, “Cilt genellikle birkaç gün sonra döküldüğü için kolayca tedavi edilir.” Ancak daha komplike cilt hastalıkları hipodermis seviyesinde köklenir ve bunların tedavisi daha zordur. Bazı cilt hastalıkları tedavi edilemez hale gelir ve yalnızca hafifleme ve ateşlenmeye maruz kalır; yani, ara sıra atıl kalırlar ve zaman zaman ortaya çıkarlar.

Alopesi, kellik için sülük tedavisi

Alopesi daha çok kellik olarak bilinir. Yaşa bağlı normal kellikten değil, mantar enfeksiyonu veya kepek nedeniyle kademeli ve kararlı saç dökülmesinden bahsediyoruz.

Sülük uygulamasının avantajlarından biri de kan dolaşımını iyileştirmesidir. Kafanızdaki kel noktalar, diğer bölgelere göre daha az kan dolaşımına sahip oldukları için daha az saç yoğunluğuna sahiptir. Bölgedeki mantarların çoğalması, kan akışının azalmasına neden olan faktörlerden biri olabilir.

Sülük tedavisi genellikle alopesi tedavisi ile ilişkili değildir. Ancak yine de çok etkilidir. Sonuç olarak kan dolaşımı iyileşir ve vücudun mantar enfeksiyonuna karşı doğal savunması artar, böylece iyileşmeyi destekler.

Çıbanları Tedavi Etmek İçin Sülükler

Çıbanlar cildin derinliklerinde enfeksiyonlardır. Çıban kırmızı bir alan olarak başlar ve yavaş yavaş büyür daha sonra sertleşir. Merkezde bir ‘göz’ oluşur ve beyaz kan hücreleri, ölü bakteriler ve proteinlerden oluşan irin adı verilen sarı sıvıya dönüşür.

Sülük tedavisi sırasında, sülükler doğrudan irin gözünün üzerine yerleştirilir, böylece doğrudan irinle beslenebilirler ve aynı zamanda, biriken kandan vücuttan kurtulmak için bölgeye başka sülükler yerleştirilir. Bu önemlidir, çünkü birikmiş kan basınca neden olur, hassasiyete yol açar sülükler bu durumları ortadan kaldırır.

Zona Tedavisinde Sülükler

Zona [Herpes Zoster] yetişkinlerde viral bir deri hastalığıdır ve çocuklukta su çiçeği nöbetinden arta kalan hareketsiz viral maddenin yetişkinlikte yeniden aktivasyonu nedeniyle oluşur. Suçiçeğine karşı ömür boyu bağışıklık yaygın olarak konuşulsa da, buna neden olan virüsler duyusal sinir hücrelerinde yıllarca uykuda kalabilir, kendilerini yeniden aktive edebilir ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda zona saldırısına neden olarak iltihaplanma, ağrı ve küçük cilt kabarcıklarının döküntüsüne sebep olabilir.

  Zona tedavisi yalnızca ağrının şiddetini ve süresini sınırlamak için tasarlanmıştır. Çünkü genellikle nevralji [sinir yolu çevresinde kronik şiddetli ağrı] gibi enfeksiyon sonrası komplikasyonlar baş gösterir. Sülüklerin salgısı analjezik [ağrı kesici] etkiye sahip bir madde içerir. Ağrı kesici salgının, genel ağrı kesici tabletlerden daha güçlü ve daha uzun süreli olduğu bilinmektedir.

Sedef hastalığı için Sülükler

Hirudoterapi ile tedavi edilebilecek birçok cilt hastalığı vardır ve bahsetmeye değer bir hastalık ta sedef hastalığıdır.

 Sedef hastalığı, cilt hücreleri kendilerini çok hızlı değiştirdiğinde ortaya çıkan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Birçok farklı türü vardır, ancak en yaygın olanı kronik plak sedef hastalığıdır.

Deri Greftli Hastaların Tedavisi

Tıbbi sülükler uzun zamandır hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır ve ayrıca deri greftlerinin iyileşme sürecinde de tercih edilmiştir.

Sülük tedavisi uzun yıllardır araştırılmış ve test edilmiştir. Çalışmalar sonucunda, sülük tedavisinin deri greftlerinin iyileşme sürecine gerçekten yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Sülük Tedavisi Deri Hastalıklarının İyileşmesini Nasıl Sağlar?

Sülükler deri greft bölgesine yapışır yapışmaz kan emmeye başlarlar. Emerken, tükürüklerinden hirudin adı verilen bir bileşen de çıkarırlar. Bu bileşen, trombosit agregasyonunun (trombositlerin kümelendiği veya birbirine yapıştığı süreç) ve pıhtılaşma kademesinin (fibrin pıhtı oluşumu ile biten bir dizi işlem) inhibisyonunda çok önemlidir.

Bir deri greftinde bu iki zararlı komplikasyon mevcutsa, deri greftinin iyileşme sürecini yavaşlatan belirgin venöz tıkanıklık olacaktır. Deri grefti yetersiz dolaşım aldığında, bölge siyanotik hale gelir [kanda yeterli oksijen olmadığı için deri ve mukoza zarlarının mavimsi bir renk aldığı bir durum], sonra nakledilen doku ölünceye kadar sertleşir ve soğur. Şimdi, sülük tükürüğünde bulunan hirudin ve Factor Xa inhibitörü nedeniyle, bu işlemler engellenir. Salgılarında da bir vazodilatör bileşen bulunduğundan, venöz tıkanıklık daha da azaltılır ve deri greftine iyi kan akışı sağlanır. Sürekli tıbbi sülük tedavisinden sonra, deri grefti kısa sürede ılık ve pembemsi hale gelecektir, bu da yeterli kan kaynağının olduğuna dair iyi bir işarettir.

Deri Greftli Hastalarda Sülük Tedavisi Sıklığı

Tıbbi Sülükler bölgeyi bir saat veya daha fazla süreyle emer ve burada bir ila iki çay kaşığı kan tüketebilirler. Sülük tedavisinden iki gün sonra, deri grefti bölgesi, bölgeye gözle görülür şekilde artmış kan akışı görülecektir.

Deri replanti olan hastalarda sülük tedavisi sıklığı yaklaşık dört gün ila beş gün arasında iken, deri greftleri bozulmuş hastalarda sıklık yaklaşık altı ila on gündür.

Spor Yaralanmalarının Tedavisinde Sülükler

Sülük tedavisi, ağrıyı, iltihaplanmayı ve kan pıhtılarını çözdüğü bilinen sülük salgısında bulunan enzimler nedeniyle spor yaralanmalarının iyileşme sürecinde son derece faydalıdır.

Sülük salgısında bulunan enzimler damarları genişletir ve diğer enzimlerle birlikte çalışarak toksinleri atar ve iyileşme sürecini hızlandırmak için sağlıklı dolaşımı teşvik eder. Ayrıca bakteri üretimini önlemeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olan antibakteriyel enzimler içerir.

 Sülük tedavisi, yaralı bir bölgenin iltihaplanmasını, şişmesini ve ağrısını engelleyerek normal fonksiyonun hızlanmasına yardımcı olur.

 Terapi sırasında sülükler aynı zamanda ağrıyı dindiren bir anestezik enzimin yanı sıra mevcut bakterileri yok eden antibakteriyel bir enzimi de enjekte eder. Bu enzim, spor yaralanmalarının iyileşme sürecini hızlandırmak için çok idealdir.

Sülük tedavisinin süresi, spor yaralanmasının ciddiyetine bağlıdır. Aynı şekilde seans sıklığı ve tedavide kullanılan sülük sayısı da kişiye göre değişmektedir.

06 Kasım 2020

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Emine SAĞLAM dedi ki:

    Merhaba Sitenizdeki bilgileri inceledim ve dikkatimi çekti. Oğlumda uzun yıllardır sedef hastalığı ve saç kıran var. Sülük tedavisi fayda sağlarımı ve kaç seans ve aralıkları nekadar zaman olmalı. Aydinlatirsaniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

    1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

      Geçmiş olsun lütfen iletişime geçerek detaylı bilgi alınız.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?