İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hacamat Malzemeleri Nelerdir?

Hacamat Malzemeleri Nelerdir?

Hacamat, oldukçahassasbiruygulamaolduğundan birçok ayrıntıya dikkat edilmesi gerekiyor. Bunların en başında hacamatı uygulayacak olan kişinin niteliği geliyor. Herhangi bir eğitim almamış ve belgesiz olarak bu işi yapan kişilerden uzak durulması öneriliyor. Sağlık Bakanlığı’ndan iznini almış ve tıp alanında eğitim görmüş uzmanlar, hacamatı layıkı ile yapıyor. Kliniği Kahramanmaraş’ta bulunan Dr. Cuma Sabun bu anlamda hastalara güven veriyor. Çünkü klinikte hacamat malzemeleri başta olmak üzere tüm tedavi ortamının şartlarına büyük özen gösteriliyor.

Hacamatta Hangi Malzemeler Kullanılıyor?

Kullanılan malzemelerin temizliği önemlidir. Çünkü hacamatta kullanılan ürünler tek kullanımlıktır. Aksi durumda enfeksiyon kapma riski mevcuttur. Merdiven altı olarak tabir edilen kliniklerde karlılığı arttırmak için malzemelerin temizlenmesi yoluna gidilmektedir ki bu hasta için oldukça tehlikelidir. Hacamat seti için aşağıdaki kriterler aranmalıdır:

  • İlk kez kullanılıyor olsa bile kullanılacak olan ürünler temiz olmalıdır. Paketi açılmış ve dış ortamla temas etmiş olan malzemelerden kaçınılmalıdır.
  • Vücutta kesi yaparken acı vermeyecek ve hasara sebep olmayacak yeni nesil şırıngalar ya da neşterler kullanılmalıdır.
  • Mendil gibi diğer sarf malzemeleri seçilirken ucuzuna kaçılmamalı, daha doğal ve kaliteli ürünler satın alınmalıdır.
  • Hacamat malzemeleri ile birlikte hacamatın yapılacağı tedavi yatağında da temizlik üst düzey tutulmalıdır. Çarşaflar, kılıflar ya da önlükler hijyenik olmalı ve ayrıca kan tutucu özellikleri bulunmalıdır.

Hacamat Seti Neleri İçeriyor?

Hacamat seti, her geçen yıl daha gelişiyor. Eski nesil ürünlerin yerini hacamatın verimini arttıran ve sağlığı ön planda tutan malzemeler alıyor. Ürünlerin önemi ve faydası ile ilgili tüm bilgilere islamihacamat.com sitesi incelenerek ulaşılabiliyor. Günümüzde hacamatın yapıldığı merkezlerde aktif olarak aşağıdaki ürünler kullanılıyor:

  • Hacamat Kupası: Hacamat malzemeleri içerisinde akla ilk olarak kupalar geliyor. Her boyutta ve çapta üretilen kupalar, kirli kanın toplanmasını sağlıyor.
  • Neşter-İğne: Vücutta istenilen kesiklerin oluşturulabilmesi için tercih ediliyor. Temizliği en önemli olan ürünlerden birisidir. Çünkü doğrudan vücutla temas etmektedir.
  • Gazlı Bez: Seans anında ve sonrasında oluşan kesikleri kapatmak ya da temizlik yapmak için kullanılır. Gazlı bezin kalitesi, hastanın memnuniyetini arttırır. Emici özelliği olan ve daha pamuksu yapıdaki gazlı bezler önceliklidir.
  • Peçete: Hacamat seti içerisindeki en genel ürünlerden birisidir. Hasta, uzman ya da yardımcılar tarafından her türlü ihtiyaç için gereklidir.
  • Eldiven: Özellikle hacamat uzmanı tarafından kullanılmaktadır. Böylelikle hastanın vücuduna enfeksiyon geçmesi önlenmektedir.
06 Temmuz 2020

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?