İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hacamat Nedir ? Hacamat Niçin yapılır ?

Hacamat Nedir ? Hacamat Niçin yapılır ?

Hacamat uygulaması neredeyse 5 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Çin Tıbbı’nda genişçe yer bulan hacamat, İslam Dünyası’nda da ciddi bir yer edinmiştir. Özellikle Peygamber Efendimiz’in (SAV) sünneti olarak bilinen hacamat, müslümanlar için oldukça değerlidir. Peki bu kadar önemli olan bu uygulama yani; hacamat nedir ?

Hacamat nedir ?

Vücudun en büyük organı olan deri, aslında insanın örtüsü gibidir. Bu örtü o kadar çok şeyi saklıyor ki insanı hayretler içerisinde bırakıyor. Deri altında dışarı atılmak için bekleyen donuklaşmış, vücut için zararlı kanlar bulunmaktadır. Vücut bu kanları öyle kolay bir şekilde dışarı atamıyor. Bu kanlar çok biriktiğinde artık savunma mekanizması devreye girer ve vücuda bazı sinyaller gönderir. Bu sinyaller sayesinde vücutta kaşınma refleksi oluşur. İnsan derisini kaşımaya başlar ta ki kan çıkınca rahatlama hissi oluşur. İşte deri altında dışarı çıkmak isteyen bu kirli kanlar, bazen bir kaşıntı ile bazen bir çıbana dönüşerek dışarı atılmak ister.

İşte hacamat, bu dışarı çıkmak isteyen kirli kanların, dışarı atılmasına yardımcı olan yöntemin adıdır.

Hacamat nasıl ve niçin yapılır ?

Hacamat, vakumlama yapan cihaz yardımıyla hacamat yapılacak olan bölge vakumlanır. Vakumlama sonrası deri altında kan toplanmış olur. Daha sonra vakumlanmış olan bu bölge jilet yardımı ile çok ince çizilir. Çiziklerden kan dışarı atılmak için harekete geçer. Vakum jilet atılan bu bölgeye tekrardan takılır ve vakumlanır. Kirli kan bitinceye kadar bu işlem bir kaç kez tekrarlanır. İşlem sonrası hacamat yapılan noktaya özel karışımlar sürülür.

Hacamat daha çok hastalıklardan korunmak amaçlı yapılır. Bir nevi koruyucu tıp uygulamasıdır. Hacamat sonrası vücut yeni kan üretecektir. Böylece bağışıklık sistemi de daha iyi hale gelecektir.

Baş ağrısı, migren gibi rahatsızlığı olanlar hacamattan büyük fayda görmektedirler. Hacamat bir çok hastalığın iyileştirilmesinde yaklaşık 5 bin yıldır tercih edilmektedir.

01 Şubat 2020

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?