İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

HACAMAT ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HAZIRLIKLAR

HACAMAT ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HAZIRLIKLAR

Hastalıklardan iyileşme veya sağlığı muhafaza maksadıyla ölü hücre ve atık maddelerin sık olarak kümelendiği bazı noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanı alma uygulamasına hacamat denir.

Günümüzde tüm insanlık fazla ve karışık yediği, doğal olmayan yağlar, sentetik yiyecekler tükettiği, kimyasal ilaçlar kullandığından dolayı hacamata talep duyar.     

Hazır gıda tüketen çocuklar arasında burun kanaması sık görülmektedir. Bu kanama, bağışıklık sisteminin, yapay beslenme ve bağırsakların çalışma sisteminin arızaya uğraması sebebiyle kandaki zehri elemine etme yöntemidir. Vücut temiz kanı değil toksitlenmiş kanı dışarı atmaktadır. Sıklıkla bu tip kanamalar hicri ayın 13. , 14. , 15. (dolunay) günlerinde veya 29. , 30. , 1. (yeniay) günlerinde olur. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hacamatla ilgili çok sayıdaki hadisi şerifi hacamatın önemini göstermektedir.

“Hacamat, bütün hastalıklara şifadır.“

“Aç karna yapılan hacamat aklı ve hafızayı ziyade eder. Tok karnına hacamat ise derttir.“

“Perşembe günü Allah’ın bereketi üzerine hacamat olun. Cuma, cumartesi günleri hacamattan sakının. Pazartesi ve Salı hacamat olun. Çünkü bu günler Cenab-ı Hakk’ın Eyyub (a.s.)’ a beladan afiyet verdiği günlerdir. Çarşamba’dan da sakının. Zira Eyyub(a.s.) bugün hastalanmıştır. Cüzzam ve baras Çarşamba günü veya gecesi meydana çıkar.“

“Aç karnına hacamat daha iyidir. Bunda şifa ve bereket vardır. Aklı ve hafızayı ziyade eder.

Hacamat öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar arasında en önemli yaklaşım bir gün öncesinde hayvani gıda tüketilmemesi gerekliliğidir. Et ve süt ürünleri tüketilmemeli bunun sebebi bu ürünlerin vücudun sindirim sisteminde 12 saat kalması ve bu sürede kanın sindirim organları etrafında toplanmasıdır. Hacamat esnasında kanın periferde yani vücudun tüm dokularında yayılması gerekmektedir, bu yüzden de bir gün öncesinde et ve süt ürünleri kullanılmaması gerekmektedir.

Hacamat öncesinde dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise; hacamattan en az bir saat önce yemek yememe yani aç olmak gerekmektedir. Hacamat öncesi cinsel ilişkiden bir gün önce uzak durmak gerekmektedir.

Hacamat vücudu ağır metal ve toksinlerden arındırarak yükünü hafifletir, kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?