İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

HACAMAT ÖNCESİ OKUNACAK DUALAR

HACAMAT ÖNCESİ OKUNACAK DUALAR

Hacamat, hastalıklardan iyileşme veya sağlığı muhafaza maksadıyla ölü hücre ve atık maddelerin sık olarak kümelendiği bazı noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanı alma uygulamasıdır.

Hacamat Hz. Peygamber devrinde hem sağlığı muhafaza etmek hem de tedavi yöntemi olarak yapıldığı bilinmektedir. Hacamatı o dönemde uygulanan en iyi tedavi yöntemleri arasında sayan Resûl-i Ekrem (s.a.v.)’in ve sahabenin çoğunlukla ağrı ve baş ağrısından dolayı omuz, boyun damarları, baş, kalça ve ayağın üzerinden hacamat yaptırdığı, hacamatın zihni ve aklı kuvvetlendirdiği kaynaklarda belirtilmektedir.

Hacamat öncesinde kişinin uyması gereken maddi ve manevi kurallar vardır. Hacamat öncesi uyulması gereken manevi kuralları sıralamak gerekirse aşağıdaki gibidir;

Hacamat yapan ve yaptıran kişi Âyete’l-Kürsî okuması ile yapılan hacamat tedavisinden fayda görülür. Hadis-i Şeriflerde ve sair rivayetlerde böyle bildirilmiştir.

Hacamat yapılırken dünyalık sohbet etmeyip Âyete’l-Kürsî, Nâs sûresi, Felak sûresi, İhlâs sûresi ve Fâtiha sûresi okunur, bunlar bitince de salavat getirilir.

Hacamat öncesi hacamat yapan da hacamat yapılan da abdestli olmalıdır.

Hacamat olacak kişi fayda göreceğine inanmalıdır ve bu işi öncelikle Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünneti olduğu için yaptırmalıdır. Hacamat tedavisi yaptıranlar şifa verenin Allah (c.c) olduğuna iman etmelidir.

Hacamat olacak kişi hacamattan önce “Allah’ım! Benim bildiğim ve bilemediğim maddi-manevi bütün hastalıklarıma şifa bulmak niyetiyle…”denmeli, bu niyet üzere ve dua ile hacamat yaptırmalıdır.

İnsanlığın bilinen en eski zamanlarından beri etkileyici ve güçlü bir tedavi şekli olan hacamat, günümüzde de modern tıp yöntemleriyle bile çare bulunamayan birçok hastalığa şifa kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü hastalıkların hemen hepsinin kökeninde, insan bedenini kötü etkileyen zehirli maddeler bulunmaktadır. Hacamat tedavisi ile vücuttan bu zehirler atıldığı için pek çok hastalığa kolayca şifa bulunabilmektedir. Ancak hacamat öncesi uyulması gereken kurallar tedavinin daha etkili olmasını sağlamaktadır.   

Hacamat nazara ve sihire karşı da faydalıdır. Bu yüzden hacamat öncesi yukarıda sayılan duaların okunması ehemmiyet kesbetmektedir.

Ameller niyetlere göre değer kazanır, sünnete uymak niyetiyle ve bize emanet olan vücudumuzun sağlığına kavuşması için yaptırdığımız hacamatın bir ibadet değeri taşıdığı dikkatten kaçmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Yusuf dedi ki:

    Çok güzel bilgilendirme teşekkürler

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?