İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

HACAMAT SONRASI İZ KALMAMASI İÇİN NELER YAPILMALIDIR

HACAMAT SONRASI İZ KALMAMASI İÇİN NELER YAPILMALIDIR

Hacamat tedavisi sırasında yapılabilecek birçok hata ve ihmaller hacamat sonrasında ciltte iz kalmasına sepek olmaktadır. Hacamat sonrası hiçbir iz kalmaması için tedavi esnasında çok sathi ve hafif temas edecek çizikler atılmalıdır. Hacamat tedavisi yapacak hekimin öncelikle hastayı muayene etmesi sonrasında tedaviye başlaması büyük önem taşımaktadır. Hacamat yapılma esnasında çizik yerine kesi atılması kanama fazlalığına sebep olduğu için hasta güçsüz ve yorulmuş hissetmekte ve hacamat sonrasında iyileşme sürecinde genellikle ciltte iz kalmaktadır. Özellikle çok fazla dozda vakumlama süresi uzatılırsa ciltte ve kas dokularında hasar daha da çok artar, hacamat sonrası kılcal damar kırılmaları olur ve  böylece hacamat amacından çıkılmış olur.

Hacamat sonrasında iz kalmaması için tedavide kullanılacak dozda kupanın büyüklüğü ve çizik sayına dikkat edilmelidir. Doğru bölgeye doğru büyüklükte kupa bırakması ve yeterli dozda çizikler atılması hacamat sonrası iz kalmasına engel olmaktadır.

Hacamat sonrasında iz kalmaması için dikkat edilecek en önemli diğer bir husus da tedavide jilet kullanılmamasıdır. Hacamat işlemi yapılırken cerrahi bisturi kullanılmalı asla jilet kullanılmamalıdır. Çünkü jilet hem yeteri kadar hijyenik değil hem de çok keskin olduğu için çizerken kontrol edilemeyip derin kesiklere yol açabilme ihtimali vardır. Bistüri  kullanımı ise hem kontrol edilebilir ve istenmeyen kesilerin oluşmamasına neden olur. Hacamat tedavisinde jilet yerine bistüri kullanımı deride oluşacak izlere de engel olmaktadır.

 Hacamat çok ufak bir cerrahi işlem olduğundan klinik ortamda temiz şartlarda yapılması, hacamatta kullanılan malzemelerin kesinlikle sağlığa uygun ve steril olması gerekir. Kullanılan gereçler şahsa özel tek kullanımlık olmalıdır. Hacamat öncesi ve hacamat esnasında tüm bu noktalara ehemmiyet verilmesi hacamattan sonra ciltte yara veya iz kalmaması için önemsenmesi gerekir.

 Hacamat sonrasında oluşacak yara ve izler için uygulanabilecek en doğal yöntem; banyo yaptıktan hemen sonra yara izlenirin olduğu kısımlara sarı kantaron yağı sürmek yaraların hızlı iyileşmesi bakımından çok fayda sağlamaktadır. Ayrıca hacamat sonrası iyileşme sürecinde kesiklere dokunulmaması, kan durduğunda ve hacamat bölgesinde kabuk oluştuktan sonra herhangi bir müdahale yapılmaması ciltte iz oluşmamasına sebep olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?