İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

HACAMAT SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

HACAMAT SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Asırlardır bir tedavi metodu olarak uygulanan ve günümüzde de alternatif tıbbın önemli bir kolu olan hacamat (diğer adıyla kupa tedavisi), beden içerisindeki ağır metal ve zehirleri atmanın ve böylece bağışıklığı kuvvetlendirmenin en tabii ve etkin yollarından bir tanesidir.

Hacamat, Sağlık Bakanlığının Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği kapsamında günümüzde yasal zemin bulmuş olup, sadece doktorlar tarafından uygulanabilmekte ve böylece gerek hijyen gerekse bireyin sağlık koşullarına uygunluğu bakımından çok daha sağlam bir zemin kazanmıştır.

Hacamat tedavisi yapan ve yaptırılan kişilerin göz önünde bulundurmaları gereken birtakım hususlar vardır. Faydalı ve sağlıklı bir hacamat öncesinde ve hacamat sonrasında bu hususları göz ardı etmemek tedavinin daha etkin ve faydalı olmasına yardımcı olmaktadır.

Hacamat sonrası beden toksinlerinden arınmış olduğundan bir rahatlama ve ferahlık hissi hissedilmektedir. Hacamat sonrası dinlenmek ve vücudun yorulmasına sebep olacak faaliyetlerden kaçınılması doğru olmaktadır.

Ayrıca hacamat sonrası yapılması gerekenler arasında en az 12 saat süre ile banyo yapılmaması gerekmektedir. Hacamat sonrasında bir gün süre geçince sonra duş alınabilir. Hacamat uygulamasının yapıldığı yerlerdeki yara izlerinin daha hızlı iyileşmesi amacıyla yaraların üzerine zeytinyağı ve sarı kantaron yağı gibi doğal yağlar sürülebilir.

Sirkenin, özellikle de elma sirkesinin faydası herkes tarafından kabul görmektedir. Hacamat uygulaması yaptırıldıktan sonra içilecek elma sirkesi, metabolizmanın hızlanmasına, vücudun arınmasına katkıda sağlayacaktır. Bilhassa ılık suyun içerisine karıştırılarak sabah aç karnına içilecek olan elma sirkesi hacamatın faydasını arttırmaktadır. Hatta sirkeli suyun içerisine bir çay kaşığı bal eklemek daha yararlıdır. Böylece hacamat sonrası kan damarları açılır ve beden temizlenmiş olur.

Hacamat sonrası ilk üç gün boyunca, aynı hacamat öncesinde olduğu gibi hayvansal besinlerden kaçınılması önemle tavsiye edilmektedir. Bu gibi besinler kanı ağırlaştırmakla birlikte bazı durumlarda oluşacak kesiklerin de geç iyileşmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı yaklaşık üç gün boyunca et, süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalıdır. Ayrıca hacamat sonrası üç veya dört saat içinde yemek yenilmemesi ve bu zaman bitince çorba gibi hafif besinler alınması önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?