İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Migren baş ağrısında hacamatın faydası klinik ortamda kanıtlandı

Migren baş ağrısında hacamatın faydası klinik ortamda kanıtlandı

Kadim bir uygulama olan hacamatın gün geçmiyor ki yeni faydaları ortaya çıkmasın. Migren hastalarının en çok şikayetçi oldukları konu baş ağrısıdır. Çok şiddetli olarak yaşanan migren baş ağrısı değişik ilaçlarla bastırılmaya çalışılır. Genelde ağrı giderici olan bu ilaçların onlarca yan etkileri bulunmaktadır. Yan etkisi olmayan alternatif yöntemler dünya genelinde araştırılıyor.

Pakistan’da yapılan bir klinik çalışmada hacamatın migren ağrısına iyi geldiği tespit edilmiştir. Hali hazırda baş ve diğer ağrılar için hacamat tercih edilmekteydi. Lakin migren gibi şiddetli baş ağrılarında hacamatın etkinliğinin klinik ortamda araştırılması gerekiyordu. Yapılan araştırmalar ve klinik ortamdaki çalışmalar, hacamatın migren baş ağrısına iyi geldiğini kanıtladı.

Hacamat mutlaka uzman bir doktora yaptırılmalıdır. İşin ehli olmayan hacamat uygulayıcıları fayda yerine zarar verebilir. Bu nedenle hacamat eğitimi almış, sertifikalı doktorlar tercih edilmelidir. Kahramanmaraş’ta D.r Cuma SABUN Muayenehanesi uzman sertifikalı olarak 30 yıllık deneyim ile kaliteli hacamat ve sülük uygulamaları hizmetini sunmaktadır.

Hacamatın Migren Baş Ağrısına Faydası Kanıtlandı

Giriş ve Amaç: Migren, yaygın bir baş ağrısı sorunudur ve başka sorunlara yol açabilir. Çoğunlukla analjezikler reçete edilir ve birçok yan etkiye sahiptirler. Hacamat, Unani tıp sisteminde migren hastalığının bir tedavi şekli olarak hafifletme terapisinin bir parçasıdır. Çalışmanın amacı, migrenden mustarip hastalar arasında hacamat ve kupa terapisinin etkinliğini analiz etmektir.

Yöntem: Randomize olarak 18 ayda 250 hasta seçildi. SADRI Health Services Islamabad, Pakistan’da yapılan klinik bir çalışmadır. Hastalar genel olarak, daha önce beyin hasarı öyküsü olmayan 20 ila 80 yaş arasından seçilmiştir. Gün aşırı 3 ila 7 seans hacamat uygulaması yapıldı. Tedavinin etkinliği görsel analog skoru ve PUKİ uyku kalitesi skoru kullanılarak gözlemlendi. Veriler, eşleştirilmiş t testi ve ANOVA ile analiz edildi.

Sonuç: 250 hastanın% 60’ı (150) kadın ve% 40’ı (100) erkekti. Ortalama migren rahatsızlıklarının süresi 4,6 yıldı. Hastaların% 58’i (147) 5’ten fazla ağrı skoruna sahipti. Tedaviden sonra ağrı skorunda belirgin düşüş, yani% 14.8 (37 hasta) yaşandı. Ayrıca, PUKİ Skoru’nda belirtildiği gibi uyku kalitesi de % 56  artış gösterdi.

Son söz: Terapi bittikten sonra, hacamatın migren ağrısının iyileştirilmesinde etkinlik gösterdiği sonucuna varıldı.

08 Aralık 2020
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?