İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Ramazan Ayında Hacamat Yapılır mı?

Ramazan Ayında Hacamat Yapılır mı?

11 ayın sultan Ramazan yaklaşıyor. Ramazan ayında hacamat yapılır mı sorusu hacamat yaptırmayı gelenek haline getirenlerin zihnine duruyor. Ramazan ayı ve hacamat ilişkisini incelemeden önce, konunun tam anlaşılması için hacamata ve önemine değinmek gerekiyor.

Hacamat Nedir?

Hacamat, en basit ifadesiyle, çeşitli sebeplerle kirlenen kanın vücuttan temizlenmesidir. Kumandanın pilinin değiştirilmesi, aracın yağının her sene yenilenmesi ya da evlerin duvarlarının boyanması gibi, vücutta kirli kanların değişmesi gerekiyor. Vücut performansını düşüren bu kanlar hacamat tedavisi ile vücuttan alınıyor.

İslami dünyada hacamatın özel bir yeri bulunuyor. Peygamber Efendimiz ve birçok sahabemize ait olan birçok hadiste, hacamat yapılması telkin ediliyor. Kendisine özel hacamat takvimi olan uygulama, sünnet olarak görülüyor ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Kan vermeyi içermesi nedeniyle oruca zararının olup olmadığı tartışılıyor. Ramazan ayında hacamat yapılır mı şeklinde araştırma yapanların baz alacağı birçok hadis bulunuyor.

 Oruçlu Hacamat Uygun mudur?

En net bir şekilde söylemek gerekirse hacamat tedavisi Ramazan ayında da devam ediyor. Orucu bozan durumlar arasında kan vermek bulunmuyor. Peygamber Efendimizin oruçlu iken kan aldırdığı ve oruç tutmaya devam ettiği biliniyor. Ancak hacamat konusunda tereddüt uyandıran husus bir “Hacamat yapanın orucu bozulur” hadisine dayandırılıyor.

Hadisi Şerifte net bir ifade kullanılmış ise de, Peygamber Efendimizin davranışları ve naklettikleri değerlendirildiğinde hadisin bir tehlikeye işaret ettiği düşünülüyor. Çünkü hacamat tedavisi yapan kişi, kanla haşır neşir oluyor. Kusma, boğazına kaçma, mikrop kaparak fenalaşma gibi tehlikelerle karşılaşıyor. Yine, kanı emilen kişinin de halsiz kalması ihtimali bulunuyor. Sadece bir uyarı niteliğinde bulunan hadis, oruçlu hacamat bakımından engel görülmüyor.

Ramazan Hacamat Takvimi Nasıldır?

Ramazan ayında hacamat yapılır mı konusunda rahatlayan kişiler hemen sünnet olan günlere bakarak, hangi günlere tekabül ettiğine bakıyor. Ramazan ayı 3 Haziran’da bitiyor. Bu nedenle oruçlu hacamat günleri için Mayıs ayı takvimine bakmak gerekiyor. Mayıs hacamat takvimi içerisinde tedavi uygulanabiliyor. Kahramanmaraş’ta hacamat yaptırmanın en kaliteli adresi deyince elbette Dr. Cuma Sabun geliyor. Kaliteli, hijyenik, acısız ve sünnete uygun bir tedavi için www.islamihacamat.com sitemizi inceleyebilir ve Dr. Cuma Sabun’un iletişim numaralarına ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?