İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sülük uygulaması şeker hastalığına nasıl fayda sağlar ?

Sülük uygulaması şeker hastalığına nasıl fayda sağlar ?

Diyabetin ilerlemesi çok sayıda soruna neden olabilir. Bu sorunlar, kanın ayak parmaklarına, ellere ve ayaklara ulaşmasını sınırlayan veya engelleyen damar hastalıklarına yol açabilir. Bu yazımızda sülük tedavisinin şeker hastalığına nasıl faydalar sağladığı hakkında bilgiler aktaracağız. Şeker hastalığında kan akışı ciddi şekilde kısıtlandığında, bu durumdan etkilenen dokular ölebilir. Bu durum, diyabetli kişiler arasında ampütasyonun önde gelen nedenidir. Diyabet komplikasyonları nedeniyle bir parmak veya uzuv kaybı, dünya çapında milyonlarca insan için büyük bir endişeye sebep olmaktadır. Bu süreci durdurmanın en etkili yolu, kan pıhtılaşması riski yaşamadan etkilenen dokulara kan akışını sağlamaktır. Güvenilir bir araştırmaya göre, sülük tedavisinin bu konuda önemli bir rol alabileceğini göstermektedir. ( Araştırma kaynak: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4717768/)

Sülük salgısındaki Hirudin maddesi kanı inceltir ve pıhtılaşmasını engeller. Diyabetli insanlar daha katı kana sahip olma eğiliminde olduğundan, Hirudin, kanı incelterek kalp ve kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar, Hirudin’in diyabet tedavisinde kullanıldığı durumlarda olumlu sonuçlar alınabileceğini söylemektedirler.

Yakın tarihli bir vaka çalışmasında, sülük tedavisini içeren geleneksel Unani tıbbının 60 yaşındaki diyabetli bir kadının ayağını kurtarmaya nasıl yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Sülük salgısının sentetik biçimleri bulunmaktadır. Araştırmacılar, bir seansta dört sülük kullanmanın, ampütasyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfettiler. Şeker hastalarının en büyük endişeleri, bir uzuvlarını kaybetmek olsa da bu araştırmalar, sülük uygulaması yaptıranların bu endişeye gerek duymayacaklarını kanıtlamaktadır.

Sülük tedavisinin yan etkileri var mı?

Sülük tedavisi hem kolaydır hem de diğer tedavilere göre daha düşük yan etki riski taşımaktadır. Ancak her tedavide olduğu gibi bazı riskler vardır.  Bakteriyel enfeksiyonlar, bazen ilaca dirençli bakterileri de içerir, bu nedenle, düzenlenmiş bir ortamın dışındaki sülüklerden kaçındığınızdan emin olmalısınız. Bu nedenle, otoimmün hastalık ve çevresel faktörler nedeniyle bağışıklığı zayıflamış kişiler, sülük tedavisi için çok uygun aday değillerdir.

Sülük tedavisinden sonra bir şeyler ters giderse, tedavi edilen alandan kanama devam eder ve sülük ısırığının yeri kapanmaz. Bazen sülükler, vücudun tedaviye ihtiyaç duymadığınız başka bir bölgesine geçmeye çalışarak gereksiz kan kaybına neden olabilir. Bazen sülük tedavisi sırasında veya sonrasında kişi sülük salgısına alerjisi olduğunu keşfedebilir. Bunun gibi komplikasyonlar ortaya çıkarsa hemen müdahale edilebilir. Bunlar çok ciddi yan etkiler değildir. Genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden geçen yan etkiler görülebilir.

22 Aralık 2020

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM

 1. Oğuz dedi ki:

  Hocam s aleyküm peki şeker hastalarına sülük uygularken kaç adet ve kaç Sean yaptırmalıyız

  1. Erdoğan dedi ki:

   Merhabalar, Abdulhamit Han Mah. Ahmet Uncu Cad. No:32 KHRAMANMARAŞ
   +90 530 467 71 47
   +90 541 344 46 93 (Bayanlar)

   Arayın görüşelim

 2. İsmail seven dedi ki:

  İyi günlerhocam anem diyaliz hastası elindeyara var sülük kullana bilirmi

  1. Erdoğan dedi ki:

   Merhaba İsmail bey, geçmiş olsun, sülük veya hacamat yaptıramaz.

 3. Halime MERTTÜRK dedi ki:

  Selamün Aleyküm Hocam sülük atma noktaları şemasını gönderebilir misiniz Teşekkür ediyorum

 4. Fatma dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam eşim şeker hastası ayağında intaplı yara var şu anda iye gidiyor bir sene öncede parmagının birini aldılar ayagı ve bacagı sıyahlaşmaya başladı sülük tedavisi yapa bilirmiyız

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Geçmiş olsun Fatma hanım acil şifalar diliyorum. Bizimle iletişime geçin sorun olmaz Allah’ın izni ile.

   1. Fehmi saklıca dedi ki:

    Selamün aleyküm hocam benim abim şeker hastası ayağını kaybetmek üzere doktorlar keseceğiz demişler sülük tedavisi bu noktada işe yarar mı bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

    1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

     Aleykumselam çok geçmiş olsun biraz geç kalınmış, detaylar için iletişime geçin lütfen.

 5. Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam şeker hastası ayağında yara ve şişlik var ne yapabiliriz sülük veya hacamat

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   İletişime geçin detayları görüşelim. Şifalar dilerim.

 6. Levent bakubala adana dedi ki:

  Ayak tabanin da yara var uzun süredir geçmiyor diyabetik yara

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Geçmiş olsun lütfen iletişime geçerek detaylı bilgi alınız.

 7. Gönül dedi ki:

  Selamlar.,enişyemin bacaklarında kaşınyılı yaraları var kendisinşm yüksek şekeri var, sülüğün faydası olurmu

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Lütfen doktorla iletişime geçiniz

 8. Ömer Arslan dedi ki:

  Annemin bir parmağı şeker den dolayı kesildi bir yıl sonra diğer ayağının parmağında tırnağın tam altında yarık oluştu ve morarma var sülük fayda edermi doktor damarların açık olduğunu söyledi

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Çok geçmiş olsun, bizimle iletişime geçerek doktordan bilgi alabilirsiniz

 9. Sare Kural dedi ki:

  Merhaba Annemin diabet yarası var topukla ve enfeksiyon kana karıştı antibiyotik tedavisi yapılıyor ama pek bir ilerleme yok aynı zamanda damar hastası ve kalp yetmezliği var sülük tedavisi uygulanabilir mi?

  1. Dr. Cuma SABUN dedi ki:

   Geçmiş olsun. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?