İslami Hacamat
En Kısa Tanımıyla Hacamat Nedir ? Ne işe Yarar ?
Hacamat vücutta birikmiş kirli kanların dışarıya atılması işlemidir. Oldukça kolay ve basit bir yöntem olan hacamat ile vücudunuz daha zinde bir hale gelir. Hacamat hakkında daha fazla bilgi edinmek için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Hacamat Hakkında Daha Fazla Bilgi

2020 EKİM AYI HACAMAT TAKVİMİ

2020 EKİM AYI HACAMAT TAKVİMİ

Hacamat tedavisi, seneler boyunca hatalı beslenme, kötü alışkanlıklar ve hava kirliliğinin sebep olduğu vücutta yığılan kimyasallardan temizlenmek amacıyla yapılan geleneksel tedavi metodudur.                    

                Hacamat Hz. Peygamber devrinde hem sağlığı muhafaza etmek hem de tedavi yöntemi olarak yapıldığı bilinmektedir. Hacamatı o dönemde uygulanan en iyi tedavi yöntemleri arasında sayan Resûl-i Ekrem (s.a.v.)’in ve sahabenin çoğunlukla ağrı ve baş ağrısından dolayı omuz, boyun damarları, baş, kalça ve ayağın üzerinden hacamat yaptırdığı, hacamatın zihni ve aklı kuvvetlendirdiği kaynaklarda belirtilmektedir.

                Hacamat takvimi, hacamat tedavisinin başarıya ulaşması ve kişiye şifa olması sebebiyle tedaviyi uygulatmak isteyen kişilerin dikkat edilmesi gereken bir husustur.

                Ayın kendi yörüngesi üstündeki türlü konumlarına göre karalarda, denizlerde ve atmosferde gel-git olaylarının oluştuğu, bunun da yeni ay ve dolunay zamanlarında en yüksek düzeye çıktığı bilinmektedir. Günümüzde ise yapılan birçok araştırma, ayın insan vücudunda da aynı etkiler meydana getirdiğini örneğin; dolunay zamanlarında vücutta bulunan sıvı ve hormon dengesinde değişimler gözlemlendiği, kadınlardaki regl ve doğum kanamalarının daha kuvvetli olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle hacamat tedavisi için belli zaman dilimleri öneren hadisler hadis tekniği açısından incelendiği, yeni bilimsel araştırmalar doğrultusunda değerlendirildiği ve ilgi çekici sonuçların çıktığı anlaşılmaktadır

                Hacamat takvimi hicri takvimdeki ayların günlerine göre belirlenmektedir. Hacamat tedavisi için en müsait vakit hicri ayın 17. , 19. , 21. , 23.  ‘ü ile Pazartesi ve Perşembe günüdür. Bu dönemde vücuttaki tüm yaşamsal mekanizmalar harekete geçerken vücutta bulunan bütün zararlı maddelerin miktarında artış olur. Gün içinde en uygun zaman güneşin doğumunun ardından sonraki ilk 2-3 saat; diğer uygun zaman ise öğlen namazından sonraki ilk 2-3 saattir.

Hacamat takvimine ivedi durumlarda ise hacamat hicri ayın 13, 14 ve 15’ine denk gelmeyen her Pazar, Pazartesi, Salı ve Perşembe günü yapılabilir.

2020 Ekim Hacamat Günleri

 2020 yılı Ekim ayının 1442 tarihli Hicri Takvime endekslenerek oluşturulan en etkili hacamat tarihleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

04 Ekim 2020 ( Pazar)

06 Ekim 2020 (Salı)

08 Ekim 2020 (Perşembe)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?